grill murowany

Kto nigdy nie grillował, niech pierwszy rzuci kamieniem… Letni czas to przede wszystkim okazja do tworzenia miłych wspomnień. Wypoczywamy na łonie natury, bądź w przydomowym ogródku, z rodziną. Wyjeżdżamy, ale zawsze przecież wracamy. A co sprzyja jeszcze milszemu wypoczynkowi? Oczywiście jedzenie! Kultura jedzenia w Polsce jest bardzo silnie zakorzenionym pojęciem. Wszyscy chyba znamy przysłowie: “Polak głodny, to zły”. Tym samym, gdy jesteśmy najedzeni, czujemy się lepiej. W lecie zwyczajne obiady można zastąpić rodzinnym grillowaniem. Ale potrzebny jest do tego sprzęt, a więc, rzecz jasna – grill.

Grill tradycyjny a murowany

Grill murowany jest alternatywną opcją dla przenośnego, tradycyjnego grilla. Oba rodzaje grilla możemy kupić w sklepie. Grill murowany należy już do architektury, ale na szczęście nie potrzebujemy na niego pozwolenia. Jeśli ktoś ma na to czas i ochotę, może go wybudować sam. Grill przenośny jest dobrą opcją, gdy nie ma się zbyt dużo pieniędzy na zakup, ale również mało trwałą i niewystarczającą przy większej ilości biesiadników. Grill murowany powinien być zbudowany z trwałych, solidnych materiałów. Należą do nich m.in. kamień naturalny, bloczki betonowe czy cegła klinkierowa.

Wymuruj sobie komfort

Grill murowany stawiamy na fundamencie, którego grubość zależy od ciężaru samego grilla. Następnie, gdy wymurujemy już ściany, buduje się palenisko. Płytę paleniska powinno się wymurować, najlepiej cegłą klinkierową. Wykonujemy jeszcze okap, przeważnie posiadający kształt ściętego ostrosłupa. Można zrobić go z blachy, sklejki bądź drewnianych desek.

Rodzaje grilla murowanego to grill otwarty i grill zamknięty. Grill otwarty nie ma okapu. Taki okap jest bardzo użyteczny, gdyż dym z grilla nie leci w stronę biesiadników, lecz do góry.

Najlepsze miejsce na grilla

Powinniśmy pomyśleć o tym już wcześniej, biorąc pod uwagę komfort nasz i biesiadników przy jednoczesnym zachowaniu odległości od sąsiadów, by im nie przeszkadzać. Grill powinien również być usytuowany z dala od roślin, na których nam zależy. Najlepiej umieścić go blisko tarasu i… nie rozmyślić się, gdyż przesunięcie fundamentu jest skomplikowaną operacją.

Inne zastosowania grilla murowanego

Murowanego grilla wyposażyć można w wędzarnię. Zmieni się wówczas jego konstrukcja. Komorę wędzenia umieszcza się najczęściej z tyłu. Możemy wtedy pomyśleć o własnych wyrobach wędliniarskich, dużo zdrowszych niż te ze sklepu. Grill świetnie sprawdzi się również w chłodniejsze miesiące, gdy ciepło z jego wnętrza pozwoli nam dłużej cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Murowany grill to również ciekawy element architektury ogrodowej.

Zalety i wady 

Do zalet tego rozwiązania należą:

  • estetyka, zwłaszcza, gdy grill jest dobrze wykonany
  • trwałość i odporność na warunki atmosferyczne
  • wielofunkcyjność (może być kominkiem, wędzarnią bądź tradycyjnym grillem).

Grill murowany ma również wady:

  • cena jego wykonania i konserwacji
  • duży ciężar
  • brak możliwości przenoszenia.

Wybierając rodzaj grilla, warto wziąć pod uwagę wymienione wady i zalety. Jeśli grillowanie w naszym ogrodzie odbywa się często, wówczas murowany grill to murowane zadowolenie!

Social profiles
Close