biuro

Dla wielu osób praca biurowa wydaje się być lekka i przyjemna. Warto jednak wiedzieć, że na pracowników czyhają zdrowotne zagrożenia, związane ze specyfiką pracy siedzącej. Można zniwelować ryzyko ich wystąpienia, wybierając ergonomiczne wyposażenie biura – podnóżki, lampy oraz krzesła.

Jaki podnóżek sprawdzi się najlepiej?

Podnóżki biurowe to bardzo istotne wyposażenie każdego miejsca, w którym wykonuje się pracę siedzącą. Dzięki nim możliwe jest swobodne oparcie nóg w naturalnej pozycji. Wpływa to na eliminację ryzyka powstania i rozwoju chorób, takich jak: związane z kręgosłupem, wady postawy, problemy krążeniowe oraz żylaki. Ponadto wpływają pozytywnie na komfort wykonywanej pracy, a co za tym idzie mogą poprawić tempo wykonywanych zadań oraz poziom zadowolenia z niej. A jak wybrać dobry model?

Podnóżek biurowy powinien mieć możliwość regulacji kąta nachylenia od 0° do 20-30°. Ponadto musi posiadać antypoślizgową powierzchnię oraz być dopasowany do wzrostu pracownika. Nie mniej ważne są: wysoka jakość wykonania, komfort użytkowania, wymiary podstawy na stopy, dodatkowe elementy np. gumowe nóżki zabezpieczające mebel przed przesuwaniem czy regulacja wysokości wpływająca na uniwersalność podnóżka. Warto podkreślić, że obowiązek wyposażenia stanowiska pracy na życzenie pracownika w podnóżek została określona w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Opisano tam także podstawową wymaganą prawnie specyfikację mebla – kąt nachylenia oraz powierzchnię.

Oświetlenie kluczowym aspektem komfortowej pracy

Praca biurowa, zwłaszcza przy komputerze, ma negatywny wpływ na wzrok pracownika. Warto pamiętać o zapewnieniu mu optymalnego oświetlenia, pozwalającego na zmniejszenie zmęczenia oczu oraz zniwelowanie ryzyka rozwoju wad wzroku, takich jak krótkowzroczność czy nieostre widzenie. Ponadto wpływa ono na produktywność pracowników. Prawo określa, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie oświetlenia o natężeniu od 700 do 200 luksów w zależności od wykonywanej pracy, a stosunek okien do podłogi musi wynosić nie mniej niż 1:8. Zarówno światło dzienne, jak i elektryczne powinno być rozproszone, możliwie jak najbardziej bezcieniowe oraz pozbawione kontrastów. Natężenie oświetlenia indywidualnego biurka oraz ogólnego nie powinno być wyższe niż 5:1. Wpływa to na mniejsze męczenie się wzroku. W cieplejszym klimacie wybiera się zazwyczaj chłodną barwę światła, z kolei w zimniejszym – cieplejszą. Dbałość o właściwe oświetlenie w miejscu pracy leży po stronie pracodawcy; zostało to określone w art. 207 ust. 2 Kodeksu pracy, jako obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy użyciu osiągnięć techniki i nauki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając krzesło biurowe?

Nie można zapomnieć o tym, że wpływ na zdrowie i komfort pracownika mają także odpowiednio dobrane krzesła. Wraz z podnóżkiem tworzą zestaw do wygodnego siedzenia. Wybierając krzesła lub fotele biurowe dla pracowników, warto zwrócić uwagę na 2 główne aspekty: oparcie oraz siedzisko. W ergonomicznym meblu elementy te będą odpowiedniej wielkości oraz dobrze wyprofilowane w celu: zapewnienia maksymalnego podparcia kręgosłupa, odciążenia mięśni grzbietu oraz zniwelowania ucisku pod kolanami. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, by fotel posiadał posiadał:

  • zagłówek
  • pełną regulację (wysokość, kąt nachylenia, oparcie etc.)
  • podłokietniki,
  • przewiewną oraz miłą w dotyku tkaninę obiciową,
  • elegancki, stylowy design.
Social profiles
Close