strugarka

W życiu wielu przedsiębiorstw następuje moment, kiedy stajemy przed pytaniem o nowe inwestycje. Wypisujemy za i przeciw, pytamy przyjaciół z branży, liczymy potencjalne zyski i koszty.

Na początek

Jeśli jesteś doświadczonym przedsiębiorcą z branży stolarskiej lub pokrewnej i obudzony w nocy potrafisz wytłumaczyć, czym różni się wyrówniarka od grubościówki oraz pamiętasz parametry fizyczne konkretnych gatunków drewna, śmiało możesz przejść do kolejnego akapitu. W tym fragmencie artykułu w bardzo skrótowy sposób zostaną przedstawione rodzaje strugarek. Dzięki temu łatwiej będzie pokazać jakie innowacje wprowadza strugarka czterostronna.

Wśród strugarek znajdziemy m.in. takie typy:

  • ręczną – występuje zarówno w wersji „ręcznej”, jak i elektrycznej. Najprostsze (oraz najtańsze) urządzenie. Sami kierujemy, gdzie zestrugujemy materiał. Niestety czas pracy jest długi i stosunkowo mało precyzyjny
  • grubościówkę – strugającą materiał do żądanej grubości,
  • wyrówniarkę – pomagającą wyrównać drewno do określonej gładkości. Przydaje się także do tworzenia prostopadłych boków deski,
  • wyrówniarko-grubościówki – są jakby połączeniem w jednej maszynie możliwości dwóch wyżej wymienionych sprzętów
  • strugarki dwustronne – jednocześnie strugają dwie płaszczyzny na zadaną grubość. Można je połączyć z wielopiłami jak np. w modelu DHS 250 firmy Winter Holztechnik.

Do wyżej wymienionych należy doliczyć strugarkę czterostronną, która za pomocą kilku wrzecion (zazwyczaj od 4 do 6) i noży, jednocześnie struga materiał z czterech stron na zadane grubości.

Strugarka czterostronna – zalety

Strugarka czterostronna znacząco przyśpiesza pracę. To, co ona wykonuje, oczywiście jesteśmy w stanie wykonać innego rodzaju sprzętem, lecz będzie to trwało o wiele dłużej – nawet kilkukrotnie, ponieważ w tym przypadku potrzeba na zrobienie jednej czynności pracy kilku urządzeń, a nie jednego. Przyspieszenie produkcji daje wymierne korzyści przedsiębiorcy – także (a może przede wszystkim) finansowe.

Wygodę użytkowania zwiększa na pewno automatyzacja. Na zasilanym osobnym silnikiem posuwie kładziemy z jednej strony drewno, po czym odbieramy je z drugiej strony. Dzięki pneumatycznemu dociskowi bocznemu maszyna dokładnie obrobi materiał. Dzięki strugarce stworzymy deski, listwy, krokwie itp.

Strugarka czterostronna – kiedy warto?

Strugarka czterostronna znacząco przyśpiesza i automatyzuje proces produkcji. Jeśli w zakładzie, w którym obrabia się drewno, pracuje kilka osób oraz sprzęt będzie stosunkowo często używany (i będziemy tworzyć znaczne ilości podobnych elementów), zakup nowej maszyny będzie dobrym wyborem. Prędkość pracy strugarek mieści się od kilku do kilkudziesięciu metrów na sekundę i jest regulowana. U najszybszych – takich jak TIMBERMAX 5-20 High-speed dochodzi do 60 metrów na minutę.

Niekoniecznie trzeba od razu brać najmocniejszy egzemplarz. Wiele zależy od rodzaju drewna, z którym będziemy chcieli pracować.

Social profiles
Close