Jak należy wybierać baseny ogrodowe?

Przydomowy basen to marzenie niejednego Polaka. Możliwość relaksu w gorący dzień w wodzie to naprawdę fantastyczna forma wypoczynku. Z tego też powodu często sięga się po różnego rodzaju tanie baseny na bazie stelażu, które jednak bywają naprawdę kłopotliwe w użytkowaniu. Znacznie lepszą propozycją są baseny wkopywane. W jaki sposób wybrać tego rodzaju basen?

Najważniejsze zalety basenów wkopywanych

Co dokładnie sprawia, że baseny ogrodowe, które wkopuje się w ziemię, są tak dobrą propozycją i każdy rozważający je kupujący powinien się właśnie nimi zainteresować? W pierwszej kolejności wspomnieć tu trzeba, że takie rozwiązanie jest doskonałym połączeniem estetyki oraz funkcjonalności. Rewelacyjnie widać to na przykładzie basenów stelażowych, które negatywnie wyróżniają się w ogrodzie i są elementem dominującym, podczas gdy baseny wkopywane stanowią integralną część ogrodu i stapiają się z otoczeniem.
Nie da się również ukryć, że baseny ogrodowe tego rodzaju są niezwykle wygodne. Modele oparte na stelażu należy regularnie rozkładać i ponownie składać, aby z nich korzystać. Przy wersji wkopywanej takiego problemu nie ma. Wspomnieć w tym miejscu również trzeba, że taki rodzaj basenu dzięki lepszemu wkomponowaniu w otoczenie, a także niższemu położeniu, zapewnia znacznie większą prywatność.

Basen polipropylenowy czy poliestrowy?

Na rynku dostać można najróżniejsze baseny ogrodowe, które różnić się będą wielkością i kształtem. Chcąc jednak mieć naprawdę wysokiej jakości i dobrze dobrany basen wkopywany, koniecznie trzeba przy jego wyborze wziąć pod uwagę materiał, z którego będzie on zrobiony. Do najlepszych rozwiązań zaliczane są baseny polipropylenowe oraz poliestrowe.
Baseny wkopywane poliestrowe powstają z gotowej formy, podczas gdy modele polipropylenowe z łączonych ze sobą specjalnych płyt. Najważniejszą różnicą w tym wypadku jest osiągany kształt. Przy modelu poliestrowym jest on z góry narzucony, lecz drugi wariant pozwala na wyprodukowanie basenu całkowicie zgodnego z oczekiwaniami klienta. Oczywiście oba materiały cechują się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, na wahania temperatur i na szkodliwe działanie światła UV.

Jakie dodatki dobrać do basenu?

Kupując baseny ogrodowe, powinno się od razu pomyśleć o różnego rodzaju dodatkach i akcesoriach, które uprzyjemnią spędzany w nich czas, ale także pozwolą na zabezpieczenie basenu i ułatwienie jego eksploatacji. Nie ma znaczenia, czy będą to baseny wkopywane, czy innego rodzaju, właściciel zawsze musi zakupić zestaw oczyszczający wodę. Szczególnie polecane są specjalne automatyczne odkurzacze, które będą dbać o systematyczne usuwanie z wody, dna, a nawet ścianek basenu zanieczyszczeń. Innym ciekawym dodatkiem, w który powinno wyposażyć się basen, jest dedykowane zadaszenie. Nie tylko zminimalizuje ono zabrudzenie wody, lecz przyczyni się także do ochrony pływającego przed szkodliwym działaniem światła UV. Dodatkowo daszek pozwoli uniknąć nieprzyjemnego nagrzewania się wody w upalny dzień.

Social profiles
Close