klamka z powłoką antybakteryjną

W miejscach publicznych coraz częściej zwykłe klamki wymieniane są na te pokryte specjalistyczną powłoką antybakteryjną. Wynika to z troski o zachowanie podstawowych zasad higieny oraz zdrowie publiczne. Szkodliwe drobnoustroje potrafią bardzo szybko się namnażać i rozprzestrzeniać, powodując przy tym problemy zdrowotne. Czy taka powłoka jest skuteczna i jakie jest jej działanie? Gdzie warto ją zastosować?

Powłoka antybakteryjna z jonami srebra i jej działanie

Na klamkach pokrytych specjalną powłoką zawierającą w swoim składzie jony srebra oraz kombinację substancji czynnych, które ulegają opóźnionej dyfuzji można zaobserwować znacznie wolniejsze namnażanie się drobnoustrojów, takich jak większość bakterii i grzybów. Badania wykazują, że już po 24 godzinach od pokrycia danego elementu taką powłoką, ilość mikroorganizmów zmniejsza się o 97%. Pomiędzy poszczególnymi cyklami czyszczenia drobnoustroje te mnożą się więc znacznie wolniej, dzięki czemu ryzyko ich przeniesienia na kolejne przedmioty i zakażenia człowieka jest dużo mniejsze.

Klamki z warstwą antybakteryjną
Klamki z warstwą antybakteryjną

Jony srebra wykazują silne działanie antymikrobiologiczne, co skutkuje długotrwałą ochroną danej powierzchni. Tego typu klamki znajdują zastosowanie we wszystkich budynkach znajdujących się w przestrzeni publicznej:

  • biurowcach i dużych firmach,
  • sklepach i galeriach handlowych,
  • szpitalach, przychodniach i innych placówkach medycznych,
  • w urzędach, sądach i ośrodkach pomocy społecznej,
  • na dworcach i w poczekalniach.

Koszt wymiany klamek na te pokryte jonami srebra nie jest duży, a efekty naprawdę szybkie i wymierne. Naturalnie zastosowanie tego nowoczesnego rozwiązania nie zwalnia z konieczności czyszczenia i dezynfekowania takich przestrzeni.

Jak wymienić klamki na te z powłoką antybakteryjną?

Obecnie krycie powłoką z jonami srebra elementów takich jak klamki drzwiowe, czy okienne oferuje w Polsce tylko jedna firma – FAM. Producent znany jest z wysokiej jakości okuć i innych elementów, które występują w wielu różnych wariantach. Decydując się na wymianę klamek, można więc dopasować je do pozostałych elementów i wybrać wykończenie galwanizowane, czy niklowane. Powłoką antybakteryjną kryte są elementy malowane na mokro i proszkowo. Firma zapewnia, że jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia ludzi, ma dobre właściwości dermatologiczne i nie szkodzi środowisku naturalnemu. Można z powodzeniem czyścić klamki przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych, ponieważ powłoka jest odporna i nie reaguje z nimi.

Specjalnie zaprojektowana kombinacja jonów srebra z substancjami czynnymi szybko zatrzymuje proces namnażania się bakterii i grzybów. Wykazuje wysoką skuteczność, która przede wszystkim jest długotrwała. Klamki antybakteryjne można stosować również w warunkach domowych. Coraz częściej pojawiają się w blokach mieszkalnych, ale również w domach jednorodzinnych. Mikroorganizmy otaczają nas wszędzie i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często znajdują się na naszych dłoniach, pomimo zachowania zasad higieny. Korzystając z takich klamek można mieć pewność, że eliminujemy ich ilość w naszym otoczeniu i nie pozwalajmy im się mnożyć.

Social profiles
Close