panele słoneczne

Panele fotowoltaiczne charakteryzują się trwałą konstrukcją. Podstawa została wykonana ze stali nierdzewnej a pleksi służy do ochrony ogniw przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z tego powodu system może pracować przez wiele lat, nie tracąc zbyt wiele na efektywności poboru energii. Po latach, każdy panel traci wydajność, mimo że może pracować przez kilkanaście lat, bez konieczności dokonywania żmudnej konserwacji. Jak więc kreuje się żywotność paneli fotowoltaicznych?

Rzeczywista żywotność

Z racji tego, iż fotowoltaika jest branżą rozwojową, nie można dokładnie oszacować żywotności jednego panela. Obecnie najwięcej zależy od procesu produkcyjnego oraz producenta. Moduł, który nie zawiera żadnych wad i jest dobrze chroniony przed trudnymi warunkami pogodowymi, będzie służył zdecydowanie dłużej, niż gwarancja, wynosząca 10-15 lat. Panele poprzedniej generacji mogą pochwalić się żywotnością ponad 25 lat. Jednak w obecnych czasach, gdy popyt na takie rozwiązania rośnie, obserwuje się również przedłużenie żywotności paneli. Systemy sprawdzonego producenta mogą pracować nawet 40 lat.

Badania, które przeprowadzono na różnych modelach dowiodły, iż średnioroczna utrata wydajności wynosi 0,5%. Gdyby tą samą analizę przeprowadzono na systemach najnowszej generacji, okazałoby się, że spadek mocy jest jeszcze niższy. Najlepszym miejscem dla przedłużenia żywotności paneli jest Europa, czyli miejsce, gdzie mieszkańcy rzadko mają do czynienia z ekstremalnymi warunkami. W Polsce również opłaca się inwestować w te rozwiązania a i klimat do tego dopisuje.

Zmiana mocy po latach użytkowania

Jak wspomniano, wraz z upływem czasów, wydajność paneli spada. Jednak są to wartości tak niskie, że wraz z biegiem lat, utrzymują wysoki poziom mocy. Największe straty obserwuje się w ciągu pierwszych 5-10 lat użytkowania. W momencie, gdy panel straci więcej niż 20% sprawności, może dojść do awarii technicznej. Taka degradacja jest normalnym zjawiskiem. Czynnikami, które powodują obniżenie żywotności, jest promieniowanie UV oraz niekorzystna pogoda. Ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi są:

  • wysokie temperatury – im goręcej i mocniejsze promieniowanie, tym wyższe straty sprawności paneli,
  • gradobicie – niektórzy producenci podają zakres odporności paneli, jednak potężna burza może przyczynić się do trwałych uszkodzeń; z tego tytułu warto wykupić ubezpieczenie,
  • zamarzająca woda – uszkodzenie panelu przez rozszerzającą się, zamarzniętą, stojącą wodę; śnieg topi się pod wpływem promieni słonecznych.

Przyjmuje się, że w momencie, gdy panel po 10 latach użytkowania stracił ponad 7% efektywności, to powinien zostać wymieniony w ramach gwarancji. Przeważnie nie będzie on tracić więcej niż 0,4% efektywności. Wychodzi na to, iż po 25 latach wciąż będzie działał na minimum 80% pierwotnej mocy.

Więcej informacji na temat fotowoltaiki znajdziesz pod adresem: https://sunergo.pl/

Social profiles
Close