łóżko dziecięce

Ze względu na rolę, jaką pełni sen w życiu dziecka, ważne jest, by zadbać o dobór odpowiedniego łóżka oraz materaca. Zarówno łóżka dziecięce, jak i materace to niezbędne elementy wyposażenia każdego dziecięcego pokoju. Aby dziecko mogło wygodnie i bezpiecznie spać należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników mających wpływ na jakość materaca. Czym wyróżnia się dobry materac dla dziecka?

Cechy dobrego materaca dla dziecka

Dzieci potrzebują snu nie tylko do regeneracji. Jest on również niezbędny dla prawidłowego rozwoju malucha. W związku z tym łóżka dziecięce i materac powinny zapewniać im zdrowy sen. Materac do dziecięcego łóżeczka musi więc być idealnie dopasowany do wagi, wzrostu, a nawet stanu zdrowia dziecka. Zarówno jego wypełnienie, jak i poszycie powinno spełniać aktualne potrzeby naszej pociechy. Dobrze jest wybrać model, który będzie zabezpieczony przed tworzącą się w wyniku wilgoci pleśnią. Powinien więc być antyalergiczny i antybakteryjny.

Jeżeli wybieramy materac dla niemowlaka, czy kilkulatka powinniśmy się liczyć z tym, że materac może być narażony na zabrudzenia. Warto więc, by był on łatwy do czyszczenia. Oprócz tego konieczne jest, by był on wykonany z wysokiej jakości materiałów, a do jego produkcji nie wykorzystywano żadnych toksycznych elementów jak np. kleje.

Twardość materaca a komfort użytkowania

Materac przeznaczony dla dziecka powinien charakteryzować się odpowiednim stopniem twardości. Warto stawiać na takie, które nie będą ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Odpowiednie podparcie sylwetki podczas spania pozwala unikać drętwienia oraz zlokalizowanych w różnych częściach ciała bólów. Odpowiedni materac powinien pozwalać na obranie właściwej postawy, dzięki czemu zminimalizuje się ryzyko powstawania lub pogłębiania istniejących wad postawy.

Rozmiar materaca dopasowany do potrzeb dziecka

Dobrze dobrany materac to przede wszystkim taki, który jest dopasowany do wzrostu dziecka. W przypadku łóżeczek niemowlęcych standardem będą materace o wymiarach 120×60 cm oraz 140×70 cm. Na materacu o takim rozmiarze spokojnie zmieści się nawet dwuletnie dziecko. Kolejne materace powinny uwzględniać tempo wzrostu dziecka. Ważne jest, by dziecko podczas snu mogło swobodnie wyprostować się i mieć jeszcze zapas miejsca. Dla kilkulatka polecany będzie już większy rozmiar. Najlepiej wybrać materac o wymiarach minimum 190×80 cm. Dla nastolatka z kolei będzie to już 200×90 cm.

Wkład materaca

Obecnie wybór wypełnień materacy jest dość szeroki. Najpopularniejsze są materace piankowe, kieszeniowe oraz hybrydowe. Ciekawą propozycją dla maluchów mogą być materace z pianki termo elastycznej, która zapewnia niezwykły komfort, dzięki dopasowywaniu się do kształtów ciała. Dla starszych dzieci lepszym rozwiązaniem może okazać się materac kieszeniowy. To ulepszona wersja materaca sprężynowego. Dzięki umieszczeniu każdej sprężyny w oddzielnej kieszeni, drgania wywołane ruchem nie przenoszą się na inne obszary materaca, co znacząco wpływa na poprawę komfortu użytkowania.

Social profiles
Close