Kominek, który symbolizuje ciepło domowego ogniska, pięknie prezentuje się w centralnym punkcie salonu i stanowi jego klimatyczne, eleganckie wykończenie, jest bardzo chętnie wybieraną opcją przy wyborze projektu domu jednorodzinnego. Jednakże marzenia o ciepłym wieczorze przy rozpalonym w kominku ogniu mogą zrealizować również ci inwestorzy, którzy nie zdecydowali się na jego budowę na etapie wyboru lub dostosowywania projektu domu do własnych preferencji (w tym również na wykonanie niezbędnych instalacji umożliwiających montaż kominka). Budowa kominka w domu jednorodzinnym jest bowiem możliwa również po wykonaniu odbiorów i rozpoczęciu użytkowania nieruchomości.
Kominek- w trakcie budowy czy po?
Jeśli na wstępie- jeszcze przed wyborem projektu domu- myślimy o tym, by nasz salon ogrzewał i ocieplał kominek- zdecydowanie powinniśmy szukać projektu domu z komikiem, który zawierał będzie rysunki techniczne zawierające wszystkie niezbędne do pracy kominka instalacje, tj.
- instalację odpowiadającą za doprowadzanie powietrza do kominka z zewnętrznej czerpni,
- komin, którym odprowadzane będą uboczne produkty spalania oraz
- ewentualne przyłącza do instalacji centralnego ogrzewania.
Budowanie domu według projektu obejmującego kominek jest zdecydowanie prostszym i tańszym rozwiązaniem, dzięki któremu unikniemy późniejszych formalności oraz sporych nakładów finansowych związanych z dostosowaniem nieruchomości do nowych instalacji.
Inwestycja w dom z kominkiem wiąże się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów na wstępie, zwalnia nas natomiast z dużo wyższych kosztów, jakie musielibyśmy ponieść w związku z przebudową. Na koszt budowy kominka składają się następujące elementy:
- zakup wkładu kominowego (1500-10000 zł),
- zakup akcesoriów do obudowy kominka (od 1000 zł wzwyż),
- budowa dodatkowego przewodu kominowego (od 3000 zł wzwyż)
- montaż samego kominka i ewentualnie montaż elementów instalacji dystrybucji gorącego powietrza.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z kominkiem?
Kompleksowy gotowy projekt domu z kominkiem, jaki odszukasz na stronie https://projekty.muratordom.pl, powinien przede wszystkim zawierać rozplanowanie wszystkich niezbędnych instalacji umożliwiających jego użytkowanie. Podczas konsultacji z projektantem musimy ponadto zaznaczyć, jaki rodzaj kominka chcielibyśmy umieścić w swoim domu. Obecnie do wyboru mamy bowiem nie tylko standardowe kominki opalane drewnem- tradycyjne palenisko może zastąpić konstrukcja zasilana biopaliwem, gazem lub prądem elektrycznym.
Niewątpliwie musimy również określić umiejscowienie kominka oraz jego typ- obecnie powszechniej montowane są kominki dwustronne. Tradycyjne modele- jednostronne- będą bowiem wymagały użycia nieco odmiennych elementów- od kominków dwustronnych (występujących w wersjach wewnętrznych oraz indor/outdoor) czy trójstronnych.
Budowa kominka w budynku oddanym do użytku
Zgodnie z prawem budowlanym- budowa kominka z wkładem w domu oddanym do użytku oraz konieczność dobudowania komina zewnętrznego- stanowią zmianę projektu budowlanego- a co za tym idzie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę po wcześniejszym przedłożeniu projektu budowlanego w zakresie planowanej inwestycji. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę będziemy mogli przystąpić do prac- budowy komina, podstawy i obudowy kominka, instalacji zapewniających odpowiednią wentylację oraz ewentualnych elementów systemu dystrybucji gorącego powietrza. Są to prace czasochłonne i wymagające dużej ingerencji w dotychczasową konstrukcję domu, dlatego też musimy liczyć się z dość wysokimi kosztami inwestycji, sięgającymi- w zależności od wybranej technologii- od 10000 do ponad 25000 złotych.
Zdjęcie: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów jednorodzinnych od MURATORA – projekty.muratordom.pl