Łazienkowe lampy sufitowe a klasa szczelności IP

Chcesz zamontować w łazience nowoczesne lampy wiszące lub sufitowe, ale upatrzone przez Ciebie produkty posiadają standardową klasę szczelności IP20? Zanim zrezygnujesz ze swojej wizji, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, że w łazienkach mogą być z powodzeniem montowane nie tylko w pełni wodoodporne lampy sufitowe…

Lampy sufitowe (i wszystkie inne) wybierane do łazienek powinny mieć klasę szczelności IP44 lub nawet wyższą – tak brzmi ogólna zasada, czyli odnosząca się do większości łazienek. Producenci specjalistycznego oświetlenia łazienkowego oferują oprawy odporne na działanie pary wodnej, zachlapanie wodą czy nawet na całkowite zanurzenie, aby inwestor nie musiał rezygnować ze śmiałego pomysłu na oświetlenie wnętrza. Coraz większą popularnością staje się wdrażanie w projektach pokoi kąpielowych dekoracyjnych lamp sufitowych wiszących ze standardowym wskaźnikiem IP20 – takich, które pojawiają się w salonach i innych „suchych” wnętrzach. Czy na pewno są to dobre lampy sufitowe do łazienek?

Lampy sufitowe IP20 w łazience

Wskaźnik IP20 oznacza, że dana oprawa jest odporna na działanie większych owadów i nie stwarza zagrożenia podczas przypadkowego dotknięcia. Większość ładnych lamp sufitowych, dostępnych w salonach oświetleniowych, posiada stopień ochrony właśnie IP20. Mogą być one stosowane w różnych pomieszczeniach, ale pod warunkiem, że nie będą narażone na kontakt z wodą ani z parą wodną. Wilgoć może doprowadzić do uszkodzenia lampy z IP20 i wywołać groźne zwarcie. Zastosowanie w łazience oświetlenia IP20 powinno uwzględniać specyfikę konkretnego pomieszczenia, w szczególności metraż i system wentylacji oraz docelowe miejsce montażu. Jeśli urządzasz duży i stosunkowo wysoki salon kąpielowy, posiadasz sprawną wentylację, a lampy pod sufitem będą odpowiednio oddalone od urządzeń sanitarnych, ryzyko awarii czy zwarcia jest raczej niewielkie. Jeżeli jednak Twoja łazienka jest mała, a w trakcie kąpieli szybko zaparowuje, nie ma co ryzykować.

Lampy sufitowe IP44 w łazience

Lampy sufitowe ze wskaźnikiem IP44 to oprawy z podwyższoną klasą szczelności. Są one najczęściej polecane do łazienek. Mogą zostać zachlapane wodą z każdej strony, co pozwala na zamontowanie ich w większości miejsc w łazience: od stref sporo oddalonych od urządzeń sanitarnych, przez okolice wanny, kabiny i umywalki, po sufit (odpowiednio wysoki) nad wanną i kabiną prysznicową.

Lampy sufitowe IP65 w łazience

Lampy sufitowe ze wskaźnikiem IP65, IP67 czy nawet IP68 to rzadkość na rynku, ponieważ oświetlenie górne raczej nie bywa narażone na bezpośredni kontakt ze strumieniami wody – w odróżnieniu np. od oczek wpuszczanych w podłogę w strefie prysznicowej czy punktów świetlnych wbudowanych w wannę lub ścianki kabiny prysznicowej.

Podsumowanie

Szukając stylowych, a przy tym bezpiecznych lamp sufitowych do łazienki, nie trzeba ograniczać się wyłącznie do opraw z najwyższym, dostępnym wskaźnikiem IP. Klasę szczelności należy dopasować do rozwiązań zastosowanych w danym pomieszczeniu, jego metrażu oraz narażenia oprawy na działanie wody i pary wodnej w docelowej lokalizacji. W razie wątpliwości, warto skonsultować swoje plany z profesjonalistą, np. z architektem wnętrz lub instalatorem.

Social profiles
Close