rolety

…lub mieszkania. Ten typ rolet można wykorzystywać do wielu typów pomieszczeń. Te rozwiązanie ma wiele zalet dla użytkowników.

Jakie rolety? Wewnętrzne czy zewnętrzne?

Zanim przejdziemy do omawiania rolet zewnętrznych pochylmy się nieco nad wyborem, który musimy podjąć wcześniej – rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?

Wcale nie jest to takie proste pytanie. Nie ma jasnej odpowiedzi, które są lepsze – wiele zależy od naszych preferencji, miejsca zamieszkania etc. Rolety wewnętrzne są dość tanie i proste w naprawie. Także montaż (szczególnie nieinwazyjny) nie niesie większych problemów. Mimo to, część ludzi woli zakupić zewnętrzne odpowiedniki. Co ich skłania ku tej decyzji?

Rolety zewnętrzne – prywatność, ochrona, zaciemnienie i wygoda

Pójdźmy tropem tytułu nagłówka i skupmy się na wspomnianych czterech cechach:

  • prywatność – rolety zewnętrzne świetnie się sprawdzają się tam, gdzie istnieje potrzeba dużej prywatności. Okna od strony chodnika, witryna sklepowa? Roleta tego typu ochroni przed niepożądanym wzrokiem.
  • ochrona – rolety zewnętrzne chronią szyby przed uszkodzeniem oraz jeśli są antywłamaniowe, to przed działaniami złodziei. Sprzęt można zamykać na klucz. Jest także specjalnie wzmacniany, aby oprzeć się siłowym próbom zniszczenie.
  • zaciemnienie – rolety zewnętrzne bardzo dobrze chronią przed światłem – dopuszczają go bardzo mało (lub wcale) do pomieszczeń za oknem.
  • wygoda – nic nie stoi na przeszkodzie, aby do sterowania roletą wykorzystać automatykę. Jeden przycisk i jest ona po chwili podniesiona do góry. Znowu jeden i ponownie mamy zasłonięte okno.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne różnią się przede wszystkim sposobem montażu. Wyróżnić tu trzeba zwłaszcza dwa typy: roleta adaptacyjna i nadstawna.

Roletę adaptacyjną można zamontować zarówno w nowo powstającym budynku, jak i takim, który wybudowano już dawno temu. Cały osprzęt znajduje się z zewnętrznej strony elewacji – prowadnice, kaseta, sama roleta. Zaletą rozwiązania jest łatwość napraw i montażu, a także cena. Wśród wad trzeba na pewno wspomnieć o mniejszej estetyce i wytrzymałości.

Roleta nadstawna

Trochę inaczej sprawa wygląda z roletą nadstawną. Jej montaż może przebiegać tylko, gdy budujemy już dom, albo wykonujemy wymianę okna. Dlaczego tak się dzieje? Prowadnice oraz kaseta są umieszczone w ścianie, dlatego cechują się o wiele większą estetyką wykonania i bezpieczeństwem. Niestety, w ślad za tym idzie wyższy poziom trudności napraw (dostępność).

Osobną kategorią są rolety antywłamaniowe, które chronią dodatkowo okna, witryny, drzwi przed niepożądanym wejściem.

Rolety zewnętrzne Śląsk

Social profiles
Close