Winorośl właściwa (łac.Vitis vinifera) to roślina, która pochodzi z Azji, z rejonów Morza Kaspijskiego. Znana jest ludzkości od setek lat – wzmianki o niej, a także o produkcji wina, znaleźć można w starożytnych tekstach egipskich, palestyńskich i syryjskich liczących około 5 000 lat.
Winorośl dotarła nie tylko na Bliski Wschód i do Egiptu, ale także do Chin i starożytnej Grecji oraz do Rzymu. To stamtąd przywędrowała do Francji, Hiszpanii i Portugalii, a następnie również do Polski. Jak uprawiać winorośl, żeby cieszyć się smacznymi owocami z własnego ogrodu? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się!
Jak wybrać sadzonki winorośli?
Wybór odpowiedniej sadzonki zależy głównie od naszych preferencji. Biorąc pod uwagę kwestie kulinarne, przede wszystkim powinniśmy zdecydować, czy interesują nas sadzonki winogron bezpestkowych, czy wręcz przeciwnie, pestkowych. Kolejno warto zwrócić uwagę na kwasowość owoców, a także ich wielkość i mięsistość oraz grubość skórki. Będąc początkującym hodowcą winogron, zdecydujmy się przy tym na odmianę łatwą w uprawie i mało wymagającą.
Nawożenie winorośli
W sezonie winorośl można dwu-, trzykrotnie nawieźć za pomocą nawozu mineralnego przeznaczonego do winogron. Należy przy tym ściśle przestrzegać zaleceń producenta nawozu, szczególnie co do ilości aplikowanego preparatu. Przenawożone rośliny źle zimują i są znacznie bardziej podatne na choroby. Jesienią warto na powierzchni ułożyć 2-3 cm warstwę kompostu.
Ściółkowanie winorośli
Winorośl wymaga ściółkowania, czyli ułożenia na warstwie gleby np. warstwy przekompostowanej kory. Ściółka zapobiega wzrostowi chwastów oszczędzając nam pracę, a także chroni korzenie przed nadmiernym nagrzewaniem oraz glebę przed parowaniem.
Winorośl i podlewanie
Młode rośliny należy podlewać regularnie, jednak już dwu-, trzyletnie zdołają wytworzyć na tyle rozległy system korzeniowy, że podlewanie można ograniczyć do okresu największych upałów i suszy. Warto podkreślić, że winorośl, która została posadzona w bezpośrednim sąsiedztwie ściany budynku jest bardziej narażona na deficyt wody – w takim miejscu ziemia po prostu szybciej wysycha.
Cięcie winorośli
Częstotliwość i intensywność cięcia zależy od odmiany winorośli. Uprawiając odmiany altanowe, tnie się je umiarkowanie, usuwając po prostu nadmiar zbyt zagęszczających się pędów. Z kolei odmiany przeznaczone na owoce należy ciąć co roku – tylko wtedy dobrze owocują. Warto wiedzieć, że największe plony uzyskuje się z pędów z danego roku, które wyrosły z pędów z roku poprzedniego.
Przygotowanie winorośli do zimy
Winorośl wymaga zabezpieczenia przed mrozami. Korzenie należy przysypać przed zimą tworząc około 30 cm wysokości kopczyk z ziemi wokół podstawy rośliny. Z kolei pędy owocujące trzeba okryć agrowłókniną lub przygiąć do ziemi i również przysypać gruntem.