Borówka amerykańska jest niesamowitą rośliną, ale wciąż niezbyt popularną w Polsce. Tymczasem ta pochodząca ze wschodnich Stanów Zjednoczonych roślina jest łatwa w pielęgnacji i szybko owocuje.
Borówka amerykańska – charakterystyka
Borówka jest potężnym, silnie rozgałęzionym krzewem dochodzącym do 2,5 – 3 m wysokości. Jej liście są długie (do 12 cm długości), zielone, błyszczące. System korzeniowy jest powierzchowny, ponieważ w naturze rośnie w miejscach podmokłych. Kwitnie wiosną. Ma duże, jasnoróżowe, dzwonkowate kwiaty. Kwitnący krzew wygląda bardzo efektownie i dekoracyjnie. W porównaniu z jagodami, owoce borówki amerykańskiej są większe (średnica 20 – 25 mm). Na krzaku ułożone są w grona, od 2 do 14 sztuk na każdym. Jagody w kolorze od jasnego do ciemnoniebieskiego, pokryte woskową powłoką. Cena sadzonki borówki amerykańskiej waha się od 10 do 20 złotych.
Owoce borówki amerykańskiej
Miąższ borówek w przeciwieństwie do jagód jest bezbarwny, dlatego nigdy nie plami rąk i ubrań. W zależności od warunków pogodowych i odmian osiąga szczyt w lipcu – sierpniu. Krzew zaczyna owocować od 3-4 roku życia. Dorosły krzew może wyprodukować 5-7 kg jagód doskonałej jakości.
Gdzie sadzić borówkę?
Sadzonki borówki amerykańskiej potrzebują odpowiedniej gleby – wilgotnej, przepuszczającej powietrze, a co najważniejsze kwaśnej (pH 3,5 – 5,0). Przy pH 5,5 plon borówki spada, a przy pH 6,8 jej wzrost całkowicie się zatrzymuje. Idealne będą gleby kwaśne o zawartości próchnicy co najmniej 4% materii organicznej. W przeciwieństwie do czarnej porzeczki, borówki nie są tak odporne na zimno. W temperaturze -20 … -25 ° C wrażliwe odmiany zamarzają, bardziej odporne odmiany wytrzymują temperatury do -25 … -27 ° C.
Zasady sadzenia i pielęgnacji borówek
Wybierz do sadzenia krzewy borówki amerykańskie z zamkniętym systemem korzeniowym. Sadzić je należy późną jesienią lub wczesną wiosną. Odległość między roślinami przy sadzeniu w rzędzie wynosi 1,2 – 1,5 m, między rzędami – 1,5 – 1,8 m. Przycinanie przebiega tak samo, jak w przypadku czarnej porzeczki. Odbywa się w celu stymulowania wzrostu nowych pędów, usuwania starych, uszkodzonych i suchych gałęzi. Jeśli na pędach zauważysz ciemne plamy z żółtymi lub czerwonymi krawędziami, należy je przyciąć i spalić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.