Wymiennik ciepła CWU umożliwia uzyskanie ciepłej wody użytkowej bezpośrednio z instalacji grzewczej. To urządzenie może zapewnić Państwu duże ilości wody bez dodatkowych urządzeń i kosztów energii. Płytowe wymienniki ciepła stosowane są w blokach mieszkalnych i rezydencjach prywatnych, budynkach użyteczności publicznej oraz zakładach produkcyjnych.
Konstrukcja i zasada działania
Płytowe wymienniki ciepła (PHE) są urządzeniami przeznaczonymi do szybkiej wymiany ciepła pomiędzy dwoma mediami. Główną cechą tych urządzeń jest to, że pozwalają one na wymianę ciepła między dwoma mediami bez mieszania się ze sobą. Dlatego też HHE są idealne do organizacji zaopatrzenia w ciepłą wodę przy użyciu energii cieplnej.
Płytowy wymiennik ciepła składa się z kilku płyt zamkniętych we wspólnej obudowie. Płyty są ułożone równolegle do siebie – tak, że pomiędzy nimi powstają kanały, przez które przepływają płynne media. Dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła woda szybko się nagrzewa, nie mieszając się z nośnikiem ciepła.
Wymienniki CWU i zasada ich działania w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej z ogrzewania jest bardzo prosta. Urządzenie jest podłączone do obiegu systemu grzewczego (szeregowo lub równolegle) tak, że czynnik grzewczy krąży w nim. Wlot obiegu wtórnego wymiennika ciepła podłączony jest do rury doprowadzającej zimną wodę – po przejściu przez urządzenie woda zostaje podgrzana i płynie bezpośrednio do kranów.
Wymienniki ciepła mogą być stosowane:
- w kotłowniach;
- w systemach centralnego ogrzewania;
- w lokalnych systemach grzewczych;
- w autonomicznych systemach grzewczych.
W firmie inżynieryjnej możesz bezpłatnie zamówić profesjonalną kalkulację i poznać orientacyjną cenę urządzenia – wystarczy napisać do odpowiedniej firmy lub wypełnić wniosek na stronie.
Zalety wymienników ciepła do ciepłej wody z ogrzewania
Zastosowanie wymienników ciepła do produkcji ciepłej wody ma kilka istotnych zalet:
- Wysoka wydajność – jeśli potrzebujesz dostarczyć wodę do kilku punktów jednocześnie, urządzenie doskonale poradzi sobie z tym zadaniem.
- Oszczędność – nie potrzebujesz dodatkowych źródeł energii. Oznacza to, że w przeciwieństwie do kotłów i podgrzewaczy przepływowych, takie urządzenie nie zużywa gazu i energii elektrycznej.
- Kompaktowe wymiary – wymiennik ciepła nie zajmuje dużo miejsca.
- Łatwość instalacji i konserwacji – urządzenie jest łatwe do podłączenia, a prewencyjne czyszczenie i demontaż zajmie tylko kilka godzin.
Wady to konieczność czyszczenia – urządzenie będzie musiało być okresowo odkamieniane. Czasami wymaga to demontażu i czyszczenia mechanicznego, czasami wystarczy spłukanie specjalną pastą.