radiowe oświetlenie domu

Domowe oświetlenie ma być jak najbardziej funkcjonalne oraz dawać wygodę codziennego użytkowania. Dzięki temu, poprawia się komfort życia, a domownicy z chęcią spędzają czas w poszczególnych pomieszczeniach. Jednym ze skutecznych metod na zwiększenie praktyczności wnętrz, jest wprowadzenie instalacji oświetleniowej sterowanej zdalnie. Istnieje wiele rozwiązań umożliwiających zarządzanie światłem bez wstawania z kanapy. Dziś chcielibyśmy się skupić na wariancie radiowym. Omówimy wszystkie jego zalety i wady, żeby sprawdzić, czy naprawdę warto je stosować w domach.

Różne sposoby zdalnego zarządzania oświetleniem

Istnieje wiele rozwiązań do zdalnego sterowania oświetleniem, które bez trudu wprowadza się w domowych wnętrzach. Niektóre z nich są tańsze i może pozwolić sobie na nie niemal każdy. Inne wykorzystują najnowocześniejsze technologie, a ich zakup wiąże się z olbrzymimi wydatkami.

Do najczęściej stosowanych systemów zdalnego sterowania światłem zalicza się:

  • wtyki gniazdowe z pilotem,
  • zestawy bezprzewodowego sterowania, składające się z mostka i źródeł światła,
  • taśmy LED z pilotem sterowanym radiem,
  • systemy sterowane przez sieć WiFi,
  • łączniki automatyczne z czujnikami ruchu lub zmierzchu,
  • inteligentny dom.

Każde z rozwiązań potrafi wpisać się w różne potrzeby, dlatego zanim wybierzemy idealne dla nas rozwiązanie, warto dokładnie zapoznać się z cechami każdego z nich.

Niektóre z opisanych rozwiązań stosują technologię radiową, dzięki której możemy z pomocą pilota włączać i wyłączać światła w pomieszczeniu.

Zalety i wady radiowego sterowania światłem

Wykorzystanie fal radiowych do zarządzania światłem w domach nie należy do najnowszych rozwiązań, jest jednak wciąż niezmiernie praktyczne.

Z pomocą pilotów tego typu, łatwo zarządzamy wszystkimi najbardziej typowymi funkcjami oświetlenia, między innymi:

  • włączaniem/wyłączaniem,
  • ściemnianiem,
  • uruchamianie na wcześniej zapisaną wartość.

Niektóre, bardziej rozbudowane modele, pozwalają na wykorzystywanie skomplikowanych funkcji, które są znane z oświetlenia inteligentnego.

Czy sterowanie radiowe ma wady? Najczęściej są one związane z nieprawidłowo zainstalowanym systemem. Do najpopularniejszych błędów należy źle dobraną moc nadajników, nieprawidłowe oddziaływanie urządzeń, zakłócenia elektromagnetyczne oraz niezwrócenie uwagi na przeszkody, które zakłócają działanie fal radiowych.

Kiedy warto postawić na sterowanie radiowe?

Istnieją konkretne sytuacje, gdy sterowanie radiowe staje się najlepszym rozwiązaniem.

Przede wszystkim, warto zdecydować się na nie, jeśli nie chcemy niszczyć powierzchni ścian, a także gdy rozkuwanie przegród jest niemożliwe lub nieopłacalne. Dotyczy to na przykład budynków zabytkowych, w których nie wolno ze względów konserwatorskich ingerować w zachowaną konstrukcję ścian. Wówczas wystarczy wymienić włącznik oraz wstawić w lampach odbiorniki radiowe.

Sterowanie radiowe sprawdza się także w pomieszczeniach wielkogabarytowych, w których fale radiowe nie napotykają na przeszkody, a położenie standardowej instalacji mogłoby być prawdziwym wyzwaniem.

Jak są zbudowane instalacje radiowe?

Mówiąc najprościej, instalacje radiowe najczęściej składają się z dwóch rodzajów urządzeń: nadajników i odbiorników. Odbiorniki radiowe mogą być montowane na miejscu standardowych włączników. Oprócz nich, bardzo popularne są odbiorniki przenośne, w formie pilotów lub sterowników, dzięki którym bez trudu można zarządzać całą domową instalacją z dowolnego miejsca i pomieszczenia.

Instalacja radiowa – wygoda czy przeżytek?

Zdalne sterowanie radiowe światłem jest znane i stosowane od lat. Prostota instalacji sprawia, że bez trudu można wykorzystać ją w rozmaitych pomieszczeniach, również tych zabytkowych, w których jakakolwiek ingerencja w powierzchnię ścian jest niemożliwa. Wówczas można postawić na sterowanie radiem.

Aby zarządzanie świateł działało sprawnie, koniecznie trzeba wykonać instalacje i montaż wszystkich elementów w sposób kompetentny, aby uniknąć wszelkich zakłóceń, które ograniczają rozprzestrzenianie fal radiowych.

Choć coraz powszechniej instalacje radiowe są wypierane przez bardziej nowoczesne rozwiązania na podczerwień i za pośrednictwem domowej sieci WiFi, to wciąż mają szerokie grono zwolenników. Warto zatem wziąć je pod uwagę, gdy szukamy sposobu na wprowadzenie zdalnego zarządzania oświetleniem do naszych domów.

***

Chcesz zdalnie zarządzać oświetleniem w domu, ale nie wiesz, jaka instalacja będzie najlepsza? Koniecznie odwiedź stronę Gajwer, pełną pomysłów i fachowych porad eksperckich.

Social profiles
Close