promienniki

Promienniki podczerwieni zyskują coraz szersze grono zwolenników. Trudno się dziwić. Stanowią praktyczne i wygodne rozwiązanie, które chętnie stosuje się jako ogrzewanie wspierające, a niekiedy nawet główne w niewielkich łazienkach. Dlaczego są tak funkcjonalne i w czym są lepsze od standardowych rozwiązań do łazienek? O tym opowiemy poniżej.

Konwencjonalne systemy grzewcze do łazienek – jaki mamy wybór?

Do najczęściej stosowanych systemów grzewczych w łazienkach zalicza się:

  • ogrzewanie konwekcyjne,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • ogrzewanie kanałowe.

Wszystkie wymienione rozwiązania wymagają zbudowania specjalistycznej instalacji, którą prowadzimy we wszystkich pomieszczeniach, w których chcemy zapewnić ciepło.

Ogrzewanie konwekcyjne jest najtańsze i pozwala na szybką i sprawną instalację. Zajmuje jednak sporo miejsca w łazience.

Ogrzewanie podłogowe, kryje się pod powierzchnią podłogi. Może z powodzeniem zastąpić tradycyjne grzejniki. Nie sprawdza się jednak we wnętrzach, w którym podłogę wykonano z materiałów innych niż płytki ceramiczne lub kamienne. Nie będzie również optymalnie działać w małych łazienkach o niewielkiej powierzchni podłogi, dodatkowo zastawionej niezbędnym wyposażeniem i sprzętami.

Ogrzewanie kanałowe rozprowadza ciepło z pomocą powietrza, dystrybuowanego systemem kanałów pod powierzchnią podłogi. Aby działało optymalnie, konieczne są regularne przeglądy oraz sprawdzanie drożności otworów w podłodze.

Działanie nowoczesnego promiennika

Oprócz rozwiązań tradycyjnych, można zdecydować się na promienniki. Energooszczędne grzejniki elektryczne działają w oparciu o podczerwień. Dzięki temu, nie ogrzewają powietrza w całym pomieszczeniu, jak zwykłe kaloryfery, ani też nie mają ograniczeń, które zmniejszają wydajność podłogowego ogrzewania radiacyjnego.

Ciepło rozchodzące się z promienników można regulować co do mocy oraz kierunku padania fal, które ogrzewają dokładnie to miejsce, na którym nam w danej chwili zależy – może to być na przykład strefa w pobliżu wyjścia z wanny lub spod prysznica.

Dyskomfort cieplny w łazience – konieczność zdecydowanych działań

Łazienki to pomieszczenia wymagające specjalnych warunków. Panująca w nich temperatura zazwyczaj powinna być wyższa niż w pozostałych wnętrzach, wynosząc aż 24 stopnie. Dla zapewnienia komfortowej temperatury, potrzebujemy zatem szczególnie wydajnych rozwiązań grzewczych.

Gdy wychodzimy spod prysznica, skóra jest rozgrzana i mokra, dlatego dużo intensywniej reagujemy na panującą w pomieszczeniu temperaturę, dotkliwie odczuwając chłód. Trzeba to brać pod uwagę podczas tworzenia instalacji grzewczych, zwłaszcza jeśli w domu mamy prawdziwych miłośników ciepła lub maleńkie dzieci, które mogłyby się łatwo wychłodzić podczas przewijania lub po kąpieli.

Promienniki pozwalają zminimalizować uczucie dyskomfortu, zapewniając optymalne warunki do funkcjonowania i wykonywania wszelkich zabiegów kosmetyczno-higienicznych.

Wysoka skuteczność działania promienników

Promienniki najczęściej montuje się na ścianach lub sufitach, z tego względu promieniowanie nie napotyka przeszkód takich, jak te, które pojawiają się na drodze fal przy ogrzewaniu podłogowym. Z tego względu, ogrzewanie działa sprawnie i pozwala na szybkie podniesienie temperatury w łazience, a następnie bez trudu na utrzymanie jej na satysfakcjonującym poziomie.

Warto również przemyśleć zastosowanie promienników w łazienkach lub innych pomieszczeniach narażonych na duże straty ciepła. Sprawdzają się wówczas zdecydowanie lepiej niż tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne lub wodne ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie na podczerwień z pomocą promienników to także skuteczny sposób na eliminację wilgoci z łazienki. Regularne ogrzewanie ścian gwarantuje bezpieczną przestrzeń bez grzybów i pleśni, które są równocześnie szkodliwe dla zdrowia człowieka oraz samej konstrukcji ścian i budynku.

Ogrzewanie z pomocą promienników – rozwiązanie praktyczne i skuteczne

Promienniki to pomysł na mobilne i funkcjonalne ogrzewanie, które sprawdza się w każdej przestrzeni. Nie potrzebujemy do ich użycia rozbudowanej instalacji. Wystarczy tylko możliwość podłączenia urządzenia do instalacji elektrycznej.

Promienniki są niemal od razu gotowe do pracy, szybko się nagrzewając i przekazując ciepło do otoczenia. Z tego względu, działają zdecydowanie sprawniej niż kaloryfery konwekcyjne, które na początku muszą ogrzać całe powietrze, przekazujące następnie ciepło dalej, do przedmiotów, przegród i ludzi.

Wydajność, niezawodność i praktyczność sprawiają, że promienniki podczerwieni z powodzeniem stosuje się w łazienkach o dużych wymaganiach grzewczych. Najczęściej pełnią rolę ogrzewania wspomagającego, choć zdarzają się przypadki, gdy stają się podstawowym sposobem na zapewnianie ciepła. Jeśli zależy nam na ogrzewaniu, które działa sprawnie i nie wymaga nadmiernej uwagi i regularnych przeglądów technicznych, promienniki to opcja w sam raz dla nas.

***

Potrzebujesz znaleźć promienniki na podczerwień, ale nie jesteś pewny, które sprawdzają się najlepiej? Odwiedź stronę Econovli, pełną porad i sprawdzonych pomysłów na skuteczne i oszczędne ogrzewanie do domu.

Social profiles
Close