oświetlenie domu

Wszystkie dziedziny aranżacji wnętrz są zależne od panujących aktualnie trendów. A te zmieniają się równie regularnie, co moda odzieżowa na światowych wybiegach. Dominujące style dotyczą rozmaitych elementów wyposażenia – od mebli, przez dodatki, aż do oświetlenia. Na tym ostatnim dziś się skoncentrujemy, próbując przeanalizować, które nurty zdominują nadchodzące miesiące w modnym oświetleniu wnętrz, dopasowany do potrzeb oraz wyglądu każdej aranżacji.

Najmodniejsze style wnętrzarskie sezonu 2019-2020

Obecny sezon stawia na daleko idącą różnorodność i swobodę kompozycyjną. Nie ma jednego rozwiązania, które dominowałoby nad pozostałymi. Na dodatek, każdy z trendów jest zupełnie inny niż pozostałe. Dzięki temu, jesteśmy w stanie bez trudu znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do rozmaitych domowych przestrzeni.

Nadchodzące miesiące będą należały do czterech głównych stylów wnętrzarskich. Zalicza się do nich:

  • minimalizm,
  • eko architekturę,
  • art déco,
  • globalnego nomadę.

Każdy z nich pozwala na ciekawe oświetlenie całej przestrzeni domowej, a przy tym na zbudowanie spójnego wizualnie i funkcjonalnie systemu, pozwalającego na bezpieczne przemieszczanie się po mieszkaniu lub domu, wykonywanie wszelkich niezbędnych czynności, a także na piękną dekorację wnętrza. Który z nich wybrać?

Minimalizm – uniwersalna aranżacja dla zwolenników idealnego porządku

Wnętrza minimalistyczne stawiają na maksymalną prostotę i ograniczenie wszystkich zbędnych przedmiotów w danej przestrzeni. Nie ma niepotrzebnych dekoracji ani tysiąca drobiazgów, stojących na półkach. Również lampy wyróżnia ascetyczność. Zazwyczaj produkty oświetleniowe są wykonane ze szkła, metalu, niekiedy uzupełnionego o elementy drewniane. Bryły są proste, bez zbędnych detali ozdobnych.

Nie oznacza to jednak, że minimalistyczne lampy nie mogą stanowić pięknej dekoracji. W ich przypadku operuje się zazwyczaj wielkością oraz jakością materiału. Modne lampy w tym stylu są obecnie dość duże. Można także budować z ich pomocą ciekawe zespoły oświetleniowe, składające się na przykład z kilku lamp wiszących, umieszczonych w rzędzie nad wyspą kuchenną, lub w formie mniej symetrycznej kompozycji nad strefą wypoczynkową w salonie.

Eko architektura – oświetlenie wpisane w naturę

Ostanie miesiące to zwrot w stronę przyrody, również w architekturze wnętrz. Wielką popularnością cieszą się rozbudowane kompozycje, wykorzystujące rośliny zielne oraz mchy, z których buduje się całe ściany lub subtelne elementy wyposażenia.

Do takich przestrzeni potrzebujemy lamp, które również czerpią formę z natury. Z tego względu, projektanci stawiają na produkty oświetleniowe wykonane w części lub w całości z drewna. Można znaleźć lampy łączące drewno ze szkłem lub w całości z drewna, włącznie z ciekawych i designerskim kloszem.

Art déco – poczuj się po królewsku w swoim domu

Jeśli czysty minimalizm to za mało, można sięgnąć po art déco, czyli styl-symbol elegancji szalonych lat 20. ubiegłego wieku, który znów zdobywa salony i wszystkie inne domowe przestrzenie.

Art déco uwielbia symetrię oraz luksusowe materiały takie, jak marmur, alabaster, polerowane na wysoki połysk metale i egzotyczne gatunki drewna.

Lampy w tym stylu najczęściej są mocno zgeometryzowane i proste, przykuwając jednak wzrok maestrią wykonania i ciekawymi kontrastami barwnymi zastosowanych materiałów.

Globalny nomada – oświetleniowy eklektyzm

O ile w przypadku każdego z wcześniej omówionych stylów produkty oświetleniowe powinny być spójne i zbliżone do siebie wizualnie, o tyle globalny nomada dowolnie łączy różne elementy, tworząc z nich nowe, indywidualne jakości.

Styl stawia na wygodę i przytulność wnętrza, wzbogaconego o przedmioty dekorowane w nurcie folk lub etno. Z tego względu pięknie komponują się w nim rozmaite lampy stojące z tekstylnymi abażurami w różne desenie. Można też postawić na drewniane konstrukcje wiszące. Warunek jest jeden – lampa powinna budować przytulność i nastrojowość wnętrza.

Dla każdego, coś miłego

Nowoczesna aranżacja oświetleniowa w domowych wnętrzach pozwala na olbrzymią dawkę dowolności i indywidualnej kreacji. Można wykorzystać prostotę minimalizmu, ekologiczne nuty przyrodnicze w miejskiej dżungli lub elegancję art déco.

Bawmy się stylem, wyrażajmy siebie i twórzmy przestrzeń, w której będziemy chcieli spędzać przyjemnie czas.

***

Jeśli szukasz sposobu na stylowe oświetlenie wnętrza, odwiedź stronę Azzardo.com.pl, pełną pomysłów oraz sprawdzonych porad eksperckich.

Social profiles
Close