oświetlenie zewnętrzne

O tym, że należy dokładnie zaplanować oświetlenie w domowych wnętrzach wie już niemal każdy. Często zapominamy jednak, że oprócz lamp w poszczególnych pomieszczeniach, powinniśmy też pomyśleć o źródłach światła, które zamontujemy wokół budynku. Oświetlenie zewnętrzne spełnia wiele funkcji. Jeśli chcecie wiedzieć jakich oraz kiedy i gdzie należy bezwzględnie zamontować lampy, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

Oświetlenie zewnętrzne – zastosowanie

Gdy montujemy lampy we wnętrzach, mogą pełnić trzy funkcje. Stają się zazwyczaj oświetleniem:

  • głównym,
  • zadaniowym / bocznym,
  • dekoracyjnym.

W ogrodach i na tarasach zazwyczaj nie potrzebujemy lamp zadaniowych, gdyż nie wykonujemy tam zbyt wielu czynności, wymagających mocnego światła. Przydają się jednak lampy, umożliwiające bezpieczne przemieszczanie się i dekorujące przestrzeń.

Lampy zazwyczaj montuje się przy ciągach komunikacyjnych, wzdłuż ścian budynku, przy drzwiach wejściowych, a także w przestrzeniach rekreacyjnych, na przykład w okolicy altan i na tarasach.

Mogą także posłużyć do podkreślenia poszczególnych okazów w ogrodzie. Oświetla się ozdobne drzewa, krzewy lub elementy architektury ogrodowej lub dekoracje.

Jakie są rodzaje lamp zewnętrznych?

Obecnie możemy znaleźć szereg różnorodnych produktów oświetleniowych, które świetnie sprawdzają się w ogrodowej przestrzeni. Najczęściej montuje się:

  • oczka wpustowe,
  • lampy na słupkach.

Oba rodzaje powszechnie umieszcza się w gruncie, na przykład przy ścieżkach lub na podjeździe do domu. Lampy na słupkach bywają zasilane z instalacji elektrycznej lub za pomocą ogniw solarnych, które w ciągu dnia magazynują energię, a uruchamiają się po zapadnięciu zmroku, dzięki zastosowaniu czujników zmierzchu.

Na elewacjach budynków pojawiają się także oczka wpustowe, często stosuje się także kinkiety lub plafony, montowane na różnych wysokościach.

Czym muszą wyróżniać się lampy do używania na zewnątrz?

Trudne warunki i zmienna aura na zewnątrz wymagają, aby lampy były szczególnie odporne na wilgoć oraz mróz. Dzięki temu posłużą nam przez naprawdę długi czas.

Podstawowym parametrem, który należy sprawdzić, jest szczelność lamp. Określa ją współczynnik IP (z ang. International Protection Ranking), który stosuje się do opisywania rozmaitych urządzeń elektrycznych.

Stopień ochrony przedstawia się w formie dwóch cyfr. Pierwsza (od 0 do 6) mówi o zabezpieczeniu przed dostaniem się ciał stałych (np. pyłów) do wnętrza oprawy. Druga (od 0 do 9) pokazuje, jak bardzo produkt jest zabezpieczony przed wilgocią i zalaniem wodą.

Im wyższe wartości obu cyfr, tym większa ochrona. Jak wysoki współczynnik powinny mieć zatem lampy montowane w pobliżu domu?

Produkty na elewacji muszą mieć minimum stopień ochrony na poziomie IP23 (montowane tuż pod dachem) lub IP 44 (na ścianie, w miejscach narażonych na zachlapanie podczas deszczu).

Znacznie wyższą ochroną muszą odznaczać się lampy umieszczane bezpośrednio w gruncie. W ich przypadku minimalnym stopniem ochrony jest IP65 (pod dachem, w pobliżu budynku) lub IP68-IP69 na otwartym terenie.

Źródła światła do ogrodu

Źródła światła stosowane na zewnątrz powinny wykazywać się dużą żywotnością. Z tego względu warto stosować niezmiernie długowieczne żarówki i diody LED. Markowe produkty potrafią świecić aż do 50 lub 100 tysięcy godzin.

Pamiętajmy, że LED są również szczególnie energooszczędne, co przekłada się na zmniejszenie kosztów oświetlania całej posesji.

Częstym wyborem bywają także świetlówki. Czy warto je stosować? Potrafią być niezmiernie trwałe, jednak nie są odporne na częste włączanie i wyłączanie, dlatego nie nadają się do montażu w miejscach, w których lampy są uruchamiane regularnie, co jakiś czas, bez świecenia ciągłego. Mowa na przykład o podjazdach do garażu lub ścieżkach dojścia do domu, na których zamontowano czujniki ruchu.

Oświetlenie ogrodu – dekoracja przestrzeni wokół miejsca zamieszkania

Światło spełnia w ogrodzie nie tylko funkcje praktyczne. Nadaje mu również niepowtarzalny charakter i wyraz. Może służyć do akcentowania światłem rozmaitych elementów (roślin i małej architektury). Wykorzystuje się także cieniowanie, czyli oświetlanie rozmaitych obiektów tak, aby rzucały ozdobne cienie.

Często łączy się ze sobą rozmaite techniki, aby uzyskać bardziej spektakularne i malownicze efekty. Oświetlenie pozwala zbudować i spoić aranżację ogrodu, w którym będziemy chcieli się relaksować i spędzać każdą wolną chwilę samodzielnie lub z najbliższymi.

***

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat dobrej klasy produktów oświetleniowych do ogrodu, odwiedź stronę: https://lampy.it, pełną pomysłów i sprawdzonych porad eksperckich.

Social profiles
Close