sklejka

Sklejka, którą potocznie nazywamy dyktą lub skleiną, jest powszechnym materiałem kompozytowym. Wytwarza się ją poprzez sklejenie ze sobą krzyżujących się kolejnych cienkich warstw drewna, czyli fornirów. Swoją popularność zyskała ze względu na swoje szerokie zastosowanie i niezwykłą praktyczność. 

Właściwości fizyczne i mechaniczne sklejki przede wszystkim zależą od:

  • gatunku drewna, z którego powstała;
  • jakości jej warstwy zewnętrznej;
  • grubości i układu fornirów;
  • rodzaju kleju, użytego przy produkcji.

Uwzględniając odpowiednie właściwości sklejek możemy je wykorzystywać do różnych celów.

Gdzie wykorzystujemy sklejkę?

Przede wszystkim sklejka wykorzystywana jest w budownictwie ze względu na szereg zalet, które posiada. Stosuje się ją przy systemach szalunkowych, rusztowaniach, budowach ścian działowych i sufitów oraz okładzinach ścian, podłóg i sufitów. Doskonale też sprawdza się jako materiał konstrukcyjny i wypełniający. 

W budownictwie przemysłowym sklejkę wykorzystujemy również m.in. do budowy podłóg i podestów hal, platform rusztowań, drzwi, parkietów i elewacji. Popularna jest również w budownictwie szkieletowym oraz jako materiał przy wykańczaniu wnętrz.

Na tym jednak nie koniec. Sklejka jak zostało wspomniane na początku jest powszechnie stosowanym materiałem, który sprawdza się w wielu dziedzinach. Gdzie zatem jeszcze spotkamy się z wykorzystaniem sklejki?

Bardzo często stosuje się ją do produkcji opakowań, takich jak skrzynie, pudełka czy pojemniki. Jeśli dobierzemy odpowiedni rodzaj sklejki możemy zastosować ją również w szkutnictwie i przemyśle stoczniowym. Dobrze sprawdzi się w konstrukcji chociażby kadłubów żaglówek, jachtów i łódek oraz jako wyposażenie wnętrz i ładowni. Z kolei inne rodzaje sklejek zapewnią nam tworzenie dobrej jakości produktów drewnianych, takich jak zabawki, elementy sprzętu sportowego, skrzynie instrumentów muzycznych, elementy placów zabaw, tablice informacyjne i reklamowe.

Szerokie zastosowanie sklejki mają również w przemyśle motoryzacyjnym. Mogłoby to dziwić, a jednak można wykorzystać je do tworzenia podłóg w przyczepach, elementów nadwozi i skrzyń ładunkowych. Uznaniem cieszy się również przy wykonywaniu bryczek i powozów.

Zalety sklejki

Wiemy już gdzie wykorzystywana jest sklejka, ale nie poznaliśmy jeszcze zalet tego materiału, które wpływają na tak szerokie jej zastosowanie. Każdy rodzaj sklejek różni się nieco swoimi właściwościami i zaletami. Nieco inne cechy będzie miała sklejka 10 mm, 21 mm, lotnicza, wodoodporna lub inna. Jednakże pewien zakres cech charakterystycznych wszystkie sklejki mają wspólny. Zatem czym wyróżnia się sklejka?

  • Rozsądną ceną w porównaniu z jakością materiału;
  • Swoją wagą, która jest zdecydowanie mniejsza niż lite drewno;
  • Elastycznością, dzięki której można zginać ją w różnorodne kształty;
  • Dobrą izolacją cieplną i dźwiękową;
  • Gładka i równa powierzchnia po wypolerowaniu płyty.
Social profiles
Close