Własny dom to komfort, swoboda, prywatność – prawie same zalety. Prawie, gdyż niestety własny dom trzeba samodzielnie ogrzewać, a to kosztuje, ponieważ jak wiadomo „taki mamy klimat”. Jak zminimalizować koszty ogrzewania domu zimą?
Czy twój dom jest odpowiednio ocieplony?
Współcześnie budowane domy ocieplenie maja niejako w standardzie, zaplanowane już na etapie projektowania. Ich właściciele nie muszą martwić się, że zima nieprzyjemnie zaskoczy ich niczym przysłowiowych drogowców. Współczesne materiały budowlane same w sobie są energooszczędne, a dodatkowa warstwa styropianu, czy waty szklanej sprawia, że niektóre domy można by praktycznie nazwać pasywnymi – potrzebują do ogrzania niekiedy zaledwie 15W na metr kwadratowy powierzchni.
Przeciętnemu użytkownikowi domowego ciepła niewiele to mówi, więc dla porównania warto przytoczyć zapotrzebowanie cieplne starych domów, nie posiadających ocieplenia i budowanych z tradycyjnych materiałów. Wielkość ta to nawet 120 W na metr kwadratowy.
Różnica jest wyraźna.
Jak efektywnie ocieplić dom?
Dobrym zabezpieczeniem domu przed utratą ciepła, powinni zajmować się fachowcy. Firmy wykonujące docieplenia od lat, dobrze orientują się w dostępnych materiałach – ich jakości i wydajności, która ma wpływ na ostateczny efekt.
Warto pamiętać, by ekipę umówić odpowiednio wcześniej, ponieważ dobrzy fachowcy są tuż przed sezonem mocno rozchwytywani.
Jakie korzyści daje ocieplenie domu?
Wobec tak wielkich różnic między zapotrzebowaniem na ogrzewanie domu dobrze ocieplonego i nie posiadającego żadnego ocieplenia, nie ma się nad czym zastanawiać – ocieplenie domu jest konieczne, jeśli nie chcemy marznąć w naszym uroczym domku po babci. Korzyścią z ocieplenia domu są ogromne oszczędności, ale też komfort, jaki z pewnością docenimy w czasie mrozów, kiedy to w nieocieplonym budynku nawet parzące palce grzejniki niewiele dają i mimo ogromnych wydatków, domownicy przez cały czas trzęsą się w swetrach popijając zimowe herbatki.