meble z drewna

Często mówi się o tym, że drewno wraz z wiekiem ciemnieje. Co do tego nie ma wątpliwości. Bez względu na gatunek – taki proces zachodzi. Można go spowolnić i są na to różne metody. Dla jednych będzie to wadą drewna, dla innych – zaletą. Niewątpliwie sam fakt, że taki proces zachodzi dużo mówi nam o tym, czym są meble z drewna. A są czymś naturalnym, nie sztucznym i zachodzą w nim procesy, które świadczą o tym, że naturalność drewna to nie mit, tylko coś bardzo namacalnego.

Procesy, jakie zachodzą w drewnie, mające wpływ na jego zmianę koloru, wynikają z promieni UV. Gdybyśmy zrobili eksperyment i na przykład przez kilka lat trzymali na drewnianym blacie w jednym miejscu kubek, czy wazon i nie zmieniali jego położenia, to może się okazać, że to miejsce po paru latach będzie nieco jaśniejsze niż pozostała część blatu. Stałoby się tak, ponieważ w ten sposób wspomniane wcześniej promienie, miałyby utrudniony dostęp do tego konkretnego miejsca. Przez co pozostała powierzchnie nieco by się różniła.

Meble z drewna są unikatowe

Oczywiście mówimy o eksperymencie, bo raczej trudno sobie wyobrazić, żeby jedno naczynie stało w jednym miejscu dobrych kilka lat. Raczej drewno pod wpływem tych promieni zmienia swoją barwę na całej powierzchni. Ono może nieco poszarzeć, pociemnieć lub stać się bardziej żółte. Wszystko zależy od gatunku drewna. To nie znaczy, że jesteśmy wobec tego zjawiska bezbronni. Nie jesteśmy. Meble z drewna są tak unikatowe, że jeżeli nie jesteśmy miłośnikami starzenia się drewna, możemy ten proces znacznie spowolnić, stosując na przykład lakier, który będzie chronił drewno przez promieniami UV.

Jeżeli zamówiliśmy sobie blaty drewniane na wymiar z taką myślą, że będą one nam służyć jak najdłużej, to mamy tutaj dobrą wiadomość. Wszelki rodzaj wyposażenia wnętrz, przygotowany z drewna, zawsze, ale to zawsze może zostać po latach jeszcze raz odświeżony do tego stopnia, że w żaden sposób nie będzie można stwierdzić, jak długo nam służy.

Naturalny proces

Jednak starzenie się drewna ma swoich orędowników. Przede wszystkim dlatego, że to naturalny proces. I tak, jak niepowtarzalna jest ilość słojów, widoczna i sprawiająca tym samym, że niepowtarzalność mebli z drewna nie jest czymś na wyrost. Tak samo jego starzenie się również świadczy o niepowtarzalności mebli, z których zdecydowaliśmy się korzystać. To ma swój osobny smak, pewną dojrzałość, która może robić ogromne wrażenie. Wszystko oczywiście zależy od naszych upodobań i naszego poczucia estetyki. Jeżeli uznamy, że ten proces jest naturalny i nie chcemy w niego ingerować, znajdziemy sposób, żeby to był dodatkowy atut. Jeżeli uznalibyśmy, że ten proces lepiej spowolnić – znajdziemy rozwiązanie.

Social profiles
Close