polietylen

Szukając elementów wyposażenia wnętrz, każdy w końcu staje przed wyborem lamp. To niezwykle istotne przedmioty codziennego użytku, które mają ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądać wnętrze naszego mieszkania. Odpowiednio dobrane oświetlenie może sprawić, że wnętrze nabierze przytulnego, ciepłego charakteru, a spędzanie w nim czasu stanie się czystą przyjemnością. Wybór lamp w sklepach z wyposażeniem wnętrz jest ogromny, a coraz większą popularność zdobywają te wykonane z polietylenu. Co warto wiedzieć o tym materiale? Jak o niego dbać?

Polietylen – co to jest?

Polietylen jest tworzywem sztucznym oznaczanym jako PE. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to mamy z nim styczność praktycznie każdego dnia. Coraz odważniej jest wykorzystywany w tworzeniu elementów wyposażenia wnętrz, co świadczy o tym, jak szerokie jest zastosowanie polietylenu.  Materiał ten może wyglądem przypominać zwykły plastik, przez co niektórzy krytykują jego wykorzystanie. Tworzywa sztuczne w znacznej mierze są szkodliwe dla środowiska, ponadto kojarzą się z kiczem i urządzeniami słabej jakości, tymczasem polietylen w pełni nadaje się do recyklingu. Kolejną jego zaletą jest duża plastyczność, co pozwala na tworzenie ciekawych kształtów pozbawionych ostrych kantów, czy rogów.

Polietylen jest też łatwy w utrzymaniu czystości, wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką. Wszystkie cechy, o których wspomnieliśmy, sprawiają, że materiał ten świetnie nadaje się do tworzenia lamp. Informacje o tym, jak dbać o lampy z polietylenu oraz gdzie można je wykorzystać, znajdziesz w kolejnych akapitach, natomiast to, czym są nowoczesne systemy oświetleniowe z polietylenu wyjaśnia dekoratordomu.pl.

Lampy z polietylenu – dlaczego warto je wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, przedmioty wykonane z polietylenu są przyjazne środowisku, dlatego też nie musimy mieć wyrzutów sumienia, kupując je do swojego domu. Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem lamp z polietylenu jest ich wysoka jakość oraz ogromny wybór oryginalnych form. Ponadto polietylen jest bardzo lekki i wytrzymały w przypadku skrajnych temperatur. W przeciwieństwie do szklanych lamp te z polietylenu się nie tłuką, są zatem znacznie bardziej bezpieczne, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci.

Jako ciekawostkę warto dodać, że polietylen jest szeroko wykorzystywany także w wędkarstwie, czy żeglarstwie.

Jak dbać o lampy z polietylenu?

Lampy z polietylenu nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich powierzchnia jest gładka, dzięki czemu nie ma ryzyka, że w szczelinach będzie się zbierał trudny do usunięcia brud. Jeśli nie chcemy, aby nasza lampa uległa zniszczeniu, powinniśmy wykorzystywać ją zgodnie z oznaczeniami, które się na niej znajdują. Symbole IP20, IP44 lub IP55 informują o tym, że nie powinno się ich używać poza domem, natomiast symbol IP68 to informacja o możliwości oświetlania przestrzeni zewnętrznych. Wiele osób wykorzystuje tego typu oświetlenie w swoich ogrodach.

Social profiles
Close