zabytkowe meble

Czy wszystkie zabytkowe meble są drogie? Ile właściwie trzeba zapłacić za prawdziwe antyki i co wpływa na cenę? Jak w ogóle rozpoznać antyk i gdzie je znaleźć, by mieć pewność co do autentyczności wybranych mebli?

Dla kogo zabytkowe meble?

Warto zacząć od tego, kto i dlaczego w ogóle miałby się interesować antykami. Wbrew pozorom, ostatnimi laty można zauważyć rosnące zainteresowanie zabytkowymi przedmiotami, w tym także meblami. Coraz częściej wybierane są one przez osoby prywatne, które w ten sposób chcą zainwestować, a także urozmaicić wnętrze swojego domu.

To także prawdziwa gratka dla profesjonalnych kolekcjonerów, którzy między innymi interesują się daną epoką. Antyki poddawane są renowacji, dzięki czemu od ręki są gotowe, by zająć zaszczytne miejsce w każdym pomieszczeniu. Jeżeli chce się poszerzyć swoją kolekcję o prawdziwe antyki, zabytkowe meble dla kolekcjonerów na antiquebeauty.eu mogą to umożliwić. Piękne i odnowione, mogą być prawdziwą ozdobą, gdziekolwiek się pojawią.

Czym są zabytkowe meble?

Drugą kwestią, jaką warto poruszyć to sama definicja słowa „antyk” czy „zabytek”. Jest to pojęcie dość niejednoznaczne, ponieważ wiele będzie zależało od tego, kto dokonuje oceny. Według prawa zabytkiem jest nieruchomość czy ruchomość, której wiek szacuje się na 100 lat i więcej. Według wielu kolekcjonerów, za antyk może uchodzić przedmiot młodszy, nawet mający 80 – 90 lat, a obecnie za takie uważane są meble i przedmioty z epoki art déco czy nawet z czasów II Wojny Światowej.

Bardziej niż wiek istotne jest co innego – unikalność. Ile takich mebli jest na rynku oraz kto jest ich twórcą. Nawet bardzo stary mebel, a będący czymś powszechnym, będzie pewną ciekawostką historyczną, ale nie przedstawi żadnej konkretnej wartości.

Ile kosztują antyczne meble?

Zakup prawdziwych zabytkowych mebli nie jest tani, choć oczywiście wiele będzie zależało od kilku czynników, czyli wieku, czasu powstania, rodzaju epoki czy unikalności produktu i twórcy. Ceny będą wahać się więc dosyć znacznie także jeżeli chodzi o rodzaj meble, czy będzie to mały stoliczek, czy może wielka szafa. Z jakim kosztem trzeba się liczyć? Rozpiętość jest całkiem spora od kilkuset złotych np. za pojedyncze krzesło, aż do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Przykładem może być zestaw salonowy krzeseł ze stolikiem w cenie aż 26 tys. Rzecz jasna można z powodzeniem znaleźć i droższe meble.

Co wpływa na cenę zabytkowych mebli?

Po pierwsze – epoka powstania. Im starsza im bardziej poszukiwana, tym więcej się zapłaci. Po drugie – unikalność. Jeżeli na rynku występują ledwo pojedyncze sztuki danego przedmiotu, jest on na swój sposób cenny, ponieważ niewiele już się takich spotka, to samo zresztą dotyczy sytuacji, gdy wyprodukowany był tylko w niewielu sztukach, to znaczy, że w swoich czasach nie należał do powszechnych. Po trzecie – artysta. W dawnych czasach meble nierzadko były prawdziwymi dziełami sztuki, co oznacza, że tworzone były przez wybitnych artystów, których nazwiska są znane do dziś, a ich twory poszukiwane.

Wpływ na cenę ma też autentyczność, a także materiały, z których został wykonany. Poza tym liczyć będzie się jego stan. Meble po całościowej renowacji wyglądają praktycznie jak nowe, ale są też przez to droższe.

Gdzie szukać starych mebli?

Wszystko to może wpłynąć na cenę i sprawić, że dwa przedmioty z tej samej epoki zostaną wycenione zupełnie inaczej. Jeden  stanie się bezcennym zabytkiem, drugi czymś interesującym, ale nie wartym bliższej uwagi. Jeżeli chce się mieć pewność co do tego, czy dane meble są autentyczne, najlepiej skorzystać z giełd antyków lub z antykwariatów. Dobrze jeżeli skontaktujemy się ze sprawdzoną firmą, która zna się na rzeczy i może zaoferować wsparcie specjalistów.

Social profiles
Close