Jak ocenić portfolio architekta wnętrz

Twórców oceniamy na podstawie ich samodzielnych prac, którymi w przypadku architektów wnętrz są wykonane przez nich aranżacje, umieszczane zwykle w portfolio stającym się wizytówką każdego niezależnego projektanta i każdego większego czy mniejszego biura architektonicznego. Każdy profesjonalny architekt wnętrz to portfolio zdecydowanie powinien mieć, więc śmiało o nie pytajmy, by móc się mu przyjrzeć. Portfolio z przykładowymi projektami znajdziemy zwykle na stronie internetowej wybranego specjalisty, ale jeśli jakimś cudem architekt takowej nie posiada, musimy sami się do niego zgłosić i poprosić o pakiet przykładowych prac, na podstawie których dostrzeżemy, jaki ma on styl i ogólnie rzecz biorąc w jaki sposób wykonuje swoją pracę, a następnie stwierdzimy, czy to wszystko w ogóle nam odpowiada, by zdecydować się na współpracę lub też z niej zrezygnować i poszukać jakichś alternatywnych rozwiązań.

Warto byłoby bowiem chociaż po części poznać architekta, zanim w ogóle poświęcimy swój czas na to, by się z nim spotkać i zanim zapłacimy mu za jakiekolwiek doradztwo czy chociażby taką wstępną pogawędkę. Nie ma sensu umawiać się na chociażby piętnastominutowe rozmowy telefoniczne, jeżeli po przejrzeniu portfolio dochodzimy do wniosku, że wcale nie mamy ochoty na żadną współpracę. Słuchajmy swojej intuicji. Oceniajmy aranżacje wnętrz w sposób subiektywny, kompletnie nie przejmując się tym, co w danym momencie jest modne i co takiego zostałoby uznane za wartościowe, atrakcyjne i stylowe przez innych. To my jesteśmy tutaj najważniejsi i nasza opinia ma największe znaczenie. Zwracajmy uwagę na to, co podpowiada nam nasze serce podczas przeglądania prac projektanta. Portfolio jest miejscem, w którym zamieszcza się swoje najlepsze prace, więc jeśli one nie przypadły nam do gustu, raczej marne szanse na to, że jakikolwiek inny projekt tego samego architekta mógłby się nam spodobać.

Szukajmy osób, którym będzie blisko do nas samych pod względem zrozumienia architektury wnętrz czy też zmysłu estetycznego. Prawie wszyscy projektanci wnętrz Kraków potrafią operować zróżnicowanymi stylami, jednak nie zmienia to faktu, że zawsze będą mieć jeden taki styl czy dwa bądź maksymalnie trzy, w których będą czuć się najlepiej. Dostrzeżemy to właśnie na podstawie analizy portfolio, w którym najprawdopodobniej będzie przeważać jakaś jedna określona stylistyka. Pomyślmy, w jakim stylu sami chcielibyśmy urządzać wnętrza, by właśnie w oparciu o tę informację znaleźć takiego architekta, który od razu poczuje, na czym nam zależy i zdoła spełnić nasze wymagania.

Social profiles
Close