łóżko

Statystyczny człowiek spędza w łóżku nawet trzydzieści procent swojego życia. Skoro tak długo przebywamy w jednym miejscu, to warto zadbać o to, aby było ono najwygodniejsze. Tym bardziej że komfortowy sen, to zdrowy organizm i dobre samopoczucie. Niewysypianie się zaś jest powodem wielu schorzeń oraz problemów.

Wybierz wygodny materac

Aby się wyspać, potrzebny nam jest oczywiście materac. W pierwszym względzie trzeba oszacować jakiej wielkości ma być nasz materac. Czy może być nieco mniejszy o wymiarach 80×200 dla jednej osoby lub z 140×200 dla dwóch. Ten pierwszy będzie oczywiście tańszy, ale po pierwsze nie pozwala nam na wiele możliwości i kiedy okaże się, że do naszego życia wprowadziła się druga osoba, to, zamiast go wykorzystać, będziemy musieli kupić nowy materac.

Po drugie większy materac zapewnia bardziej komfortowy sen. Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju materaca. Te sprężynowe bez wątpienia należą do tych trwalszych. Z kolei piankowe i lateksowe są z reguły wygodniejsze i zapewniają lepszy sen. Siłą rzeczy warto w nie zainwestować. Istnieją też materace hybrydowe, które doskonale sprawdzają się dla osób o większej wadze oraz dzieci. Te ostatnie mają tendencje do skakania po łóżku i ogólnej eksploatacji niezgodnej z przeznaczeniem.

Czy twardość materaca ma znaczenie?

Warto więc przy komforcie snu, zapewnić im wytrzymały materac,który będzie również dostosowany do wagi osoby z niego korzystające. Miękki bardzo materac będzie więc lepszy w przypadku osoby z nadwagą, natomiast już w przypadku osób o typowej budowie lepiej sprawdzi się umiarkowany stopień twardości. Jeszcze mniejszy będzie w przypadku ludzi szczupłych, dla których zbyt miękkie podłoże nie byłoby korzystne dla mięśni i kręgosłupa.

Wiedzmy też, że w dzisiejszych czasach twardość materaca nie zależy jak kiedyś od materiału, w jakim został wykonany. Oprócz naszej wagi ważne jest też to, w jaki sposób śpimy. W tym przypadku chodzi o tak zwane strefy twardości. Inaczej one wyglądają, kiedy mamy tendencje do spania na boku, a zupełnie inaczej gdy śpimy na wznak czy też na brzuchu.

Pokrowiec na materac

Bardzo często lekceważoną cechą materacy jest ich pokrowiec, a raczej jego brak. Tymczasem brak pokrowca oznacza po prostu brudny materac. Nawet jeśli nie ulegnie on zniszczeniu, to po kilku latach stanie się tak odpychający i brudny, że sami zrezygnujemy z dłuższego spania na nim. Na szczęście jednak tej decyzji nie musimy podejmować przy samym zakupie materaca. Pokrowiec możemy w każdej chwili zakupić i gwarantuje wam, że warto to uczynić.

Jakość i cena

Ostatecznie pozostają nam atesty oraz cena. Każdy producent pisze o tym, że jego materace są najlepsze. Nie każdy jednak podaje dokładnie skład materiałów, z których korzysta, jak i opis technologii produkcji. Tymczasem na sprzedawcy i producencie każdego produktu spoczywa obowiązek, poinformowania klienta co kupuje i jaki jest skład danego urządzenia.

Informacja ta może być zwłaszcza ważna dla osób, które zmagają się z alergią. Cena materaca nie powinna być natomiast brana pod uwagę. Oczywiście kupujemy towar, na jaki nas stać, ale w przypadku materaca nie czyńmy daleko idących oszczędności. Chyba że kupujemy materac na chwilę, na pół roku lub maksymalnie na dwa lata.

Materiał przygotowany we współpracy z naszym partnerem –
lozka.net.pl

Social profiles
Close