okna PCV

Lepsze plastiki czy okna drewniane? Przed takim dylematem stoi mnóstwo osób, które budują wymarzony dom lub remontują mieszkanie. Warto więc poznać zalety i wady okien z tworzyw sztucznych, aby móc je porównać z tym, co mogą zaoferować produkty wykorzystujące drewno.

Okna PCV a kwestia estetyki

Od tego powinniśmy zacząć, ponieważ ze względów estetycznych dość sporo ludzi z automatu odrzuca możliwość wykorzystania PCV na korzyść okien drewnianych. Uważa się bowiem, że drewno to klasa, oznaka dobrego smaku oraz zamożności. Takie myślenie jest jednak mocno nieaktualne. Współczesne okna plastikowe są bardzo schludne, eleganckie i nadają lekkości. Tak naprawdę dziś bardzo często stosuje się je w designerskim budownictwie dla firm, jak i osób prywatnych. Chodzi miedzy innymi o to, że dużo łatwiej – i taniej – jest zamówić takie okna na indywidualny wymiar. Można się o tym przekonać chociażby na stronie https://dopasujrolety.pl/23-okna-pcv.

Poza tym “plastiki” nie łuszczą się jak ich drewniane odpowiedniki, z których po jakimś czasie zaczyna odpadać farba. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, która pozwoli zachować wygląd przez długie lata. Podczas zakupów trzeba jednak pamiętać o tym, aby to były okna odporne na promieniowanie słoneczne. Bez powłoki ochronnej idealny kolor profili może w końcu ulec odbarwieniu.

PCV też lepiej znosi wpływ mrozu i wilgoci, które mają negatywny wpływ na kształt i strukturę drewna. Ale w przypadku domu całkowicie zrobionego z bali na przykład… no cóż, nie da się ukryć, że okna z tworzyw sztucznych nie dadzą tak rustykalnego efektu. Okleina drewnopodobna będzie wszystkim przypominać, że to de facto atrapa. Jeśli więc komuś zależy na zachowaniu 100% autentyczności w domku drewnianym, sztuczność PCV może te plany pokrzyżować.

Czy okna plastikowe są ekologiczne?

Tak. Recykling odgrywa dużą rolę w produkcji okien. Okna PVC to głównie profil z polichlorku winylu, który jest bardzo wytrzymały i niemalże długowieczny. Jednak wartość ekologiczna tworzyw sztucznych polega dziś głównie na zdolnościach energooszczędnych. To w dużej mierze stąd bierze się ich popularność (są też z reguły tańsze od drewna). Chodzi o dużą szczelność. W związku z tym okna PCV lepiej utrzymują ciepło nagromadzone we wnętrzach, podczas gdy produkty z drewna pod tym względem wypadają nieco słabiej.

Ale gdy w domu brakuje właściwej cyrkulacji powietrza, szczelność może okazać się wadą. Na szybach zacznie skraplać się para wodna. Drewno ma mikropory, które wypuszczają parę wodną na zewnątrz. To samo można powiedzieć o zapachach. Jeśli w starym mieszkaniu, dajmy na to, pojawia się pleśń, zamknięte okna plastikowe zatrzymają wewnątrz więcej odoru. A gdyby miało dojść do pożaru, materiały wykorzystane w oknach PCV mogą oznaczać niebezpieczeństwo wydzielania toksycznych substancji.

Ale to są sytuacje skrajne. W normalnym użytkowaniu fakty są takie, że “plastiki” pomagają zmniejszyć zasoby wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Ich walory ekonomiczne objawiają się też tym, że wymiana okien nie jest wymagana przez całe dekady. Czy to poprzez czynniki atmosferyczne czy wieloletnią eksploatację – okna z PCV nie ulegną takiej degradacji jak te zrobione z drewna.

Tak więc jeśli chodzi o wady i zalety okien PCV, chyba widać wyraźnie, że tych drugich jest znacznie więcej. W porównaniu z oknami drewnianymi produkty plastikowe są przede wszystkim tańsze. Mowa zarówno o cenach rynkowych, jak i walorach użytkowych na przestrzeni wielu, wielu lat. Niemniej zalecamy do korzystania z dodatkowych źródeł wiedzy na ten temat. Strona https://silesiapark4x4.pl/wady-i-zalety-okien-pcv/ nadaje się do tego znakomicie.

Social profiles
Close