farba do malowania betonu

Jeśli szukasz nieskomplikowanego sposobu, dzięki któremu mógłbyś samodzielnego odświeżyć wygląd swojej piwnicę, garażu lub patio, być może najlepszym pomysłem jest pomalowanie betonowych elementów. Zwykle są to te elementy, które najczęściej wszędzie wyglądają tak samo, prezentując się w ponurych, szaro-burych barwach. Tymczasem okazuje się, że farba do malowania betonu i samodzielne pomalowanie nią tych wszystkich nudnych powierzchni jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Jest to świetny sposób, aby wprowadzić odrobinę nieoczekiwanego urozmaicenia w szare, mało inspirujące powierzchnie betonowe lub cementowe. Podczas malowania elementów betonowych należy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy, w tym rodzaj używanej farby i ogólny wygląd, który chcesz osiągnąć. W poniższym poradniku znajdziesz omówienie najważniejszych rzeczy, w tym skróconą instrukcję malowania betonowych podłóg, słupków i innych rzeczy w Twoim domu.

Farba do malowania betonu czy bejca?

Być może zastanawiasz się, czy lepsza będzie farba do malowania betonu, czy bejca? Kiedy modernizujesz powierzchnię betonową, zarówno farba, jak i bejca oferują szybszą – i znacznie bardziej przystępną cenowo – alternatywę dla całkowitej wymiany nawierzchni. Jak więc zdecydować, czy bardziej sensowne jest bejcowanie lub malowanie posadzek betonowych? Sprowadza się to głównie do ostatecznego wyglądu, który chcesz uzyskać. Bejce na bazie kwasu wnikają w powierzchnię betonu, dzięki czemu uzyskujesz dłuższe krycie. Ponieważ jednak beton jest z natury porowaty, brak solidnej, górnej warstwy krycia oznacza, że ​​prawdopodobnie pojawią się smugi i nierówności.

Decydując się na malowanie betonu zamiast bejcowania, uzyskasz bardziej równomierne i bogato zabarwione wykończenie. Tam, gdzie to rozwiązanie nieco zawodzi, to trwałość. Musisz spodziewać się, że z czasem będziesz musiał radzić sobie z odpryskami i skórkami i będą potrzebne okazjonalne poprawki — zwłaszcza jeśli jeździsz po powierzchni jakimś ciężkim wózkiem lub panuje na niej duży ruch nawet lżejszych przedmiotów.

Ostatecznie zarówno farba do malowania betonu, jak i bejca do betonu mają swoje zalety i wady. Jeśli jednak chcesz uzyskać najbardziej efektowne  wykończenie, farba prawie na pewno będzie najlepszym wyborem.

Która farba do malowania betonu będzie najlepsza?

Jeśli zdecydowałeś się na farbę, następnym krokiem jest wybór najlepszego rodzaju do pracy. Masz dwie możliwości: epoksydową lub lateksową akrylową.

Akrylowo-lateksowa farba do malowania betonu jest wodorozcieńczalna i łatwa w użyciu. Działa podobnie do każdej innej standardowej farby akrylowej, której możesz użyć w swoim domu, i większość majsterkowiczów amatorów nie ma problemów z malowaniem przy jej użyciu.

Farba epoksydowa do betonu jest najpopularniejszym wyborem wśród profesjonalistów, ponieważ jest odporna na warunki atmosferyczne, jest dużo trwalsza i zapewnia droższe wykończenie. Jest nieco trudniejsza w użyciu niż akrylowa farba lateksowa, ponieważ wymaga zastosowania dwuetapowego procesu, który obejmuje mieszanie formuły epoksydowej przed rozpoczęciem malowania. Nie daj się jednak przestraszyć – malowanie żywicą epoksydową jest dość łatwe nawet dla niezbyt zaawansowanych majsterkowiczów.

Podsumowując: lateks akrylowy jest tańszy i łatwiejszy w aplikacji, a żywica epoksydowa zapewnia większą trwałość i bardziej efektowne, trwalsze wykończenie. Ogólnie rzecz biorąc, malując elementy betonowe, lepiej jest użyć żywicy epoksydowej, chociaż akryl sprawdzi się dobrze w przypadku ścian betonowych lub obszarów, które nie są narażone na działanie czynników zewnętrznych lub nie są często używane.

Farba do malowania betonu to nie wszystko, co będzie potrzebne

Kilka litrów farby do malowania betonu to prawie wszystko, czego potrzebujesz, aby zmienić nudną betonową płytę w coś zdecydowanie bardziej dopasowanego do Twoich upodobań i wyróżniającego Cię na tle nudnych rozwiązań, których mnóstwo w sąsiedztwie. Jak wspomniano wcześniej, do pracy możesz przystąpić, nawet nie posiadając zbyt dużego doświadczenia, ale upewnij się, że posiadasz następujące narzędzia, aby wykonać zadanie prawidłowo:

 • Farba do malowania betonu,
 • Odtłuszczacz do betonu,
 • Podkład murarski,
 • Taśma malarska,
 • Miotła i szufelka,
 • Mop i wiadro,
 • Odkurzacz na mokro i na sucho,
 • Papier ścierny (ziarnistość 80 lub 100),
 • Szlifierka ręczna,
 • Wałek malarski,
 • Taca rolkowa,
 • Dodatkowe szczotki wałkowe,
 • Sprzęt ochronny: maska, okulary i rękawice.

 

Social profiles
Close