inteligentny dom

Inteligentny dom czy też Smart Home, to zaawansowany technicznie budynek wykorzystujący zintegrowany system zarządzający wieloma funkcjami i akcesoriami znajdującymi się w obrębie gospodarstwa. Projektowanie działania domu lub zastępowanie istniejących w nim elementów technologią inteligentną ma na celu poprawę wydajności oraz komfortu życia, a także zmniejszenie użytkowanej energii oraz wydalanych zanieczyszczeń. Często łączy się z programem Czyste Powietrze.

Jak to działa?

Dzięki podłączeniu wielu systemów do trybu automatycznego możliwe jest sterowanie warunkami atmosferycznymi panującymi w domu wydając jedną komendę lub, ustawiając parametry wcześniej, bez ingerencji człowieka. Rozlokowanie sensorów kontrolujących temperaturę w pomieszczeniach pozwala na wykrycie anomalii i podwyższenie lub obniżenie temperatury w danym pomieszczeniu zgodnie z życzeniem właściciela. Podłączenie podsystemów sterujących systemem pożarowym pozwala nie tylko na wykrycie dymu, jak w zwykłych czujnikach, ale także na uruchomieniu spryskiwaczy i jednoczesnym powiadomieniu właściciela o zaistniałym wypadku. Podobnie działa system alarmów przeciwwłamaniowych, inteligentnych zamków oraz kamer, które rejestrując ruch czy próby rozbicia szyby natychmiast robią zdjęcie włamywacza lub nagrywają film i przesyłają do aplikacji zainstalowanej na telefonie  informację o próbie włamania.

Codzienne użytkowanie

Oczywiście oprócz wszelkiego rodzaju systemów alarmowych, elementy, w które zaopatrzony jest inteligentny dom mają na celu ułatwić użytkownikom codzienne życie. Takie akcesoria jak analizator jakości powietrza pozwala monitorować ilość zanieczyszczeń dostających się do wnętrza. Dzięki inteligentnym lampom można zmienić kolor i nasycenie światła w pomieszczeniu. Podłączenie asystenta głosowego do przełączników świateł, telewizora czy odtwarzacza muzyki pozwala na sterowanie urządzeniami jedynie za pomocą komend głosowych, podobnie jest z systemami sterującymi podwijaniem i opuszczaniem rolet w oknach. Natomiast uruchamiając jeden z wielu trybów można nastawić dom na czas nieobecności czy przygotować dom na noc – z czym wiąże się na przykład uruchomienie zmywarki, pralki czy odkurzacza, a także uzbrojenie alarmów.

Poza domem

Nie tylko elementy znajdujące się wewnątrz domu można podłączyć do systemu Smart Home. Jest to możliwe także z urządzeniami znajdującymi się w obrębie podwórka. Godziny włączania oraz wyłączania świateł znajdujących się poza domem można ustawić wcześniej, tak aby działały automatycznie – podobnie jest ze zraszaczami podlewającymi trawnik i kwiaty. Za pomocą pilotów można także sterować drzwiami garażowymi czy bramą wjazdową. Wszystkie elementy, w które wyposażony jest inteligentny dom są oczywiście sterowane za pomocą aplikacji, co pozwala właścicielowi na kontrolowanie działania urządzeń i systemów nawet przebywając poza domem.

Więcej informacji na temat inteligentnego domu: Inteligenty dom Blog Bitsmart.pl

Social profiles
Close