Istnieje kilka metod spawania wykorzystywanych w celu łączenia materiałów. Jedną z częściej wykorzystywanych metod spawania jest metoda spawania łukowego w ochronie gazów ochronnych. Metoda ta znana jest pod nazwą metody MIG/MAG, a w celu jej stosowania niezbędna jest spawarka mig mag.
Zasady spawania metodą MIG/MAG
Metoda spawania MIG/MAG polega na wykorzystywaniu łuku elektrycznego. Łuk elektryczny powstaje pomiędzy spawanym materiałem a elektrodą topliwą. Przez elektrodę topliwą rozumieć należy drut z metalu, który podawany jest w sposób ciągły. Podawanie drutu możliwe jest, dzięki zastosowaniu podajnika mechanicznego, który przesuwa drut w uchwycie spawalniczym. Spawany materiał, a także stopiona elektroda tworzą jeziorko spawalnicze. Ważne w tej metodzie jest wykorzystanie gazu, który pełni funkcję ochronną, polegającą na ochronie jeziorka spawalniczego przed przedostawaniem się do niego powietrza atmosferycznego. Po przesunięciu łuku elektrycznego, jeziorko krzepnie i tym samym powstaje trwała spoina. Warto zastanowić się w tym miejscu, co właściwie oznaczają skróty MIG/MAG.
MIG/MAG- co to znaczy?
MIG(metal insert gas)- w tej metodzie do ochrony jeziorka spawalniczego i łuku elektrycznego wykorzystywane są jedynie gazy chemicznie obojętne. W przypadku tej metody korzysta się z następujących gazów: argon, hel oraz mieszaniny argonu i helu.
MAG(metal active gas)- podczas spawania tą metodą jeziorko spawalnicze oraz łuk elektryczny, chroni się przy pomocy gazów chemicznie aktywnych, takich jak: dwutlenek węgla, czy mieszanina dwutlenku węgla- argonu- tlenu.
Wybór właściwej metody determinowany jest materiałami, z których zbudowane są łączone elementy.
Dlaczego warto spawać metodą MIG/MAG?
Metoda spawania MIG/MAG ma szereg zalet. Jedną z ważniejszych zalet jest fakt, że metoda MIG/MAG może być wykorzystywana przez amatorów spawalniczych, bowiem jest ona stosunkowo łatwą metodą do nauki. Pozostałymi zaletami metody MIG/MAG są:
-możliwość zmechanizowania procesu spawania
-wysoka jakość wykonanej spoiny
-możliwość pracy w różnych miejscach
-wysoka wydajność procesu spawania
-możliwość spawania różnorodnych materiałów o różnej grubości
-stosunkowo łatwe zajarzenie łuku spawalniczego
Metoda MIG/MAG-zastosowanie
Wielką zaletą tej metody spawania jest możliwość spawania różnorodnej grupy materiałów, bowiem dzięki tej metodzie spawać można:
- stale konstrukcyjne niestopowe
- stale konstrukcyjne niskostopowe
- stale konstrukcyjne wysokostopowe
- aluminium
- stopy magnezu
- nikiel i jego stopy
- miedź i jego stopy
- stopy tytanu
Każdy, kto potrzebuje solidnego narzędzia do spawania, powinien sprawdzić firmę Paton, oferującą spawarki migomat.