łóżko kontynentalne

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat łóżek kontynentalnych jest przekonanie, że nie da się ich estetycznie zaścielić. W potocznej opinii doskonała amortyzacja wyklucza równe rozłożenie pościeli i zachowanie porządku na łóżku. Nic bardziej błędnego! Podpowiadamy, jak szybko i estetycznie zaścielić łóżko kontynentalne.

Na wstępie warto wyjaśnić drobną dwuznaczność językową, związaną ze słowem „ścielić”. Może ono odnosić się do czynności porządkowania łóżka i chowania pościeli lub z przygotowaniem łóżka przed położeniem się do snu. W tekście skupiamy się na tej drugiej czynności, czyli sposobach, które pozwolą nam pościelić łóżko kontynentalne – sprawić, aby jego widok zachęcał do położenia się, był obietnicą pełnego relaksu i spokojnego snu.  

Jakie prześcieradło jest najlepsze do łóżka kontynentalnego? 

Klasycznie skonstruowane łóżka kontynentalne składa się ze skrzyni (wypełnionej sprężynami bonellowymi lub wykorzystanej jako pojemnik na pościel), głównego materaca sprężynowego (kieszeniowego) oraz toppera, czyli piankowego materaca powierzchniowego. Przy takiej konstrukcji estetyczne ułożenie prześcieradła wydaje się sporym wyzwaniem. Okazuje się, że sprawa nie jest tak skomplikowana, jak na pierwszy rzut oka wygląda. Dwa możliwe sposoby zakładania prześcieradła wskazuje specjalista ze sklepu online Meblove24– Najprostszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego prześcieradła z gumką, przeznaczonego do stosowania w łóżkach kontynentalnych. Guma zapewnia równe napięcie materiału na wierzchu i na bokach materaca. Prześcieradło nie przemieszcza się pod wpływem ruchów osoby leżącej na łóżku. Z równie dobrym skutkiem możemy użyć zwykłego, odpowiednio dużego prześcieradła, którego brzegi zawijamy pod topper. Najpierw wprowadzamy prześcieradło od dłuższych boków, a następnie „w nogach” i w szczycie łóżka. Dobre trzymanie się prześcieradła na topperze uzyskamy pod warunkiem, że zakładka pod materacem będzie miała minimum kilkanaście centymetrów.    

Poza sposobem założenia, ważny jest też materiał, z którego wykonano prześcieradło. Najlepsze trzymanie i doskonały wygląd łóżka zapewniają prześcieradła płócienne. Wielu użytkowników ceni sobie też zastosowanie usztywniającego  krochmalu. Jeżeli natomiast cenimy sobie miękkość i delikatność, to powinniśmy zastosować prześcieradła frotté, flanelowe czy najbardziej ekskluzywne prześcieradła jedwabne. Warto też wspomnieć, że niektóre prześcieradła posiadają warstwę chroniącą przed przenikaniem płynów. Można je traktować wyłącznie jako warstwę ochronną, na którą założymy właściwe prześcieradło. 

Gdy już mamy bazę w postaci gładko rozpostartego na materacu prześcieradła, możemy przystąpić do rozmieszczenia pozostałych elementów zestawu pościelowego.

Jak pościelić łóżko na sposób hotelowy?

Najwygodniejszy w ścieleniu łóżek kontynentalnych jest tzw. sposób hotelowy. Polega on na zamknięciu łóżka w rodzaj estetycznej, harmonijnej geometrycznie koperty. Oto  kolejność czynności, które należy w tym celu wykonać:

  1. zakładamy prześcieradła – na materacu powinien znajdować się pokrowiec, na nim prześcieradło z gumką, a na wierzchu zwykłe prześcieradło, które z trzech stron (poza górą) zawijamy pod materac,
  2. rozkładamy nakrycie – układamy równo cienką kołdrę lub koc, a następnie odkładamy je razem z górnym prześcieradłem od strony głowy (zakładamy przynajmniej dwukrotnie) na szerokość kilkunastu centymetrów, a pozostałe brzegi podwijamy pod materac – warstwy okrywowe powinny sięgać do ¾ lub ⅘ długości łóżka,
  3. układamy poduszki – powinniśmy posiadać przynajmniej dwie poduszki na jednego użytkownika łóżka: jedna duża, druga mniejsza – ich kształt jest kwestią indywidualną, podobnie jak ustawienie w poziomie (najczęstsze), pod kątem czy pionowo,
  4. nakrywamy łóżko narzutą – ostatnią warstwą przy ścieleniu łóżka kontynentalnego jest narzuta, którą zakładamy mniej więcej do połowy łóżka – w hotelach stosuje się też szczelne nakrycie całego łóżka narzutą, która jest odkładana dopiero przed udaniem się do snu. 

Tak przygotowane łóżko pozwala osobie śpiącej dopasować liczbę warstw okrywowych do osobistych wymagań i temperatury w otoczeniu. Hotelowy sposób ścielenia bardzo przydaje się również w prywatnych sypialniach, gdy przygotowujemy miejsce do snu dla gości.

Ścielenie łóżka w stylu śródziemnomorskim i amerykańskim

Nieco odmienne od stylu hotelowego jest układanie pościeli na wzór śródziemnomorski. Na prześcieradle z gumką należy rozścielić zwykłe duże prześcieradło, które zawijamy od strony głowy i robimy szeroką zakładkę, a następnie pozostałe brzegi prześcieradła podwijamy pod materac. Dwie duże poduszki ustawiamy pionowo, wsparte o wezgłowie, a następnie opieramy o nie mniejsze poduszki. Dodatkowo możemy dodać poduszki dekoracyjne, którymi możemy w regularny lub asymetryczny sposób zastawić całe wezgłowie. Ostatnim elementem posłania jest ciepły, lecz lekki pled. Składamy go wzdłuż dłuższego boku na szerokość kilkudziesięciu centymetrów lub szerzej, a następnie układamy w poprzek łóżka i podwijamy z obu stron pod materac. Łóżko zaścielone na wzór śródziemnomorski doskonale sprawdzi się w miesiącach letnich, przy wysokich temperaturach za dnia, ale także w nocy.

Jeżeli chcemy pościelić łóżko w stylu amerykańskim, to musimy mieć świadomość, że pełnię efektu osiągniemy tylko na naprawdę dużym łóżku kontynentalnym. Styl amerykański charakteryzuje rozmach: wielkie łoże, wielka kołdra, ogromne prześcieradła, pledy, narzuty i poduszki. Jeżeli chodzi o układ, to jest on niemal dokładnym powieleniem stylu hotelowego. Drobne różnice mogą przejawiać się w większej liczbie poduszek lub specyficznych prześcieradłach z zamkiem, do których można przypiąć ozdobne falbany osłaniające boki materaców.

Estetyczne ścielenie łóżka kontynentalnego jest sztuką, której każdy może się nauczyć. Nie trzeba trzymać się żadnego konkretnego stylu – wystarczy pamiętać, że dobrze przygotowana pościel musi łączyć doskonały wygląd z maksymalną funkcjonalnością. Jeżeli wchodząc do łóżka, bez trudu znajdujemy wszystkie potrzebne do snu akcesoria, to połowa sukcesu. Jeżeli ponadto łóżko wygląda estetycznie, pościel pachnie praniem i czujemy się w niej komfortowo, to można uznać, że łóżko było pościelone w pełni profesjonalnie.

Social profiles
Close