meble ogrodowe

Trwałe meble ogrodowe to coś, czego szukają zarówno właściciele lokali gastronomicznych, hoteli, SPA, jak i osoby pragnące urządzić w swoim ogrodzie lub na tarasie strefę relaksu. Na jakość i wytrzymałość tego typu sprzętów wpływ ma przede wszystkim materiał,  z którego są wykonane. Jak wybrać meble ogrodowe, które będą służyły dłużej niż jeden lub dwa sezony? Co trzeba wziąć pod uwagę, kupując fotel, narożnik lub leżak?

Z jakich materiałów produkowane są meble ogrodowe?

Meble ogrodowe wytwarzane są z materiałów, które wykazują się dużą odpornością na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. W naszym kraju sezon letni może przynieść skrajne warunki pogodowe – od wysokich temperatur i długich okresów suszy, po ulewne deszcze, a nawet gwałtowne burze, których w ostatnich latach znacząco przybywa. W związku z tym meble, z których mamy zamiar korzystać na zewnątrz, muszą być naprawdę wytrzymałe. Do najpopularniejszych materiałów należą:

– technorattan,

– tworzywa sztuczne,

– aluminium,

– drewno,

– stal,

– rattan.

Każda z tych opcji zasługuje na uwagę i może okazać się tą, która wyda nam się optymalną. Najpopularniejsze w ostatnich latach meble ogrodowe z technorattanu opisuje Madrex.pl, dlatego też my skupimy się na pozostałych propozycjach.

Trwałe meble ogrodowe z naturalnych materiałów

Wśród wymienionych wyżej propozycji, do mebli wykonanych z naturalnych materiałów zaliczają się drewniane oraz rattanowe. Te pierwsze są znacznie bardziej popularne w naszym kraju i jednocześnie tańsze. Drewno jest także stylowe i nadaje przyjemny klimat każdemu miejscu, w którym zostaje wykorzystane. Meble ogrodowe z porządnego drewna mogą służyć przez wiele lat, konieczna jest jednak ich regularna impregnacja. Jeśli więc mamy czas i chęci, aby co sezon odnawiać swój komplet mebli ogrodowych, to jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Meble rattanowe mają elegancką i lekką formę, same w sobie stanowią ozdobę każdego tarasu, balkonu, czy ogrodu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że rattan źle znosi długotrwałą ekspozycję na słońce, nie służy mu także wilgoć. Należy zatem uczciwie przyznać, że wśród wszystkich wymienionych w pierwszym akapicie materiałów, jest on najmniej trwały i wytrzymały.

Meble ogrodowe z aluminium i tworzyw sztucznych

Przez lata meble ogrodowe z plastiku kojarzyły się z tandetą i niską jakością. Bardzo łatwo ulegały zniszczeniu, nie dało się ich w żaden sposób naprawić, a do tego były bardzo nieekologiczne. Aktualnie jednak technologia poszła do przodu i najnowsze tworzywa sztuczne są nie tylko wytrzymałe, ale bardzo plastyczne, dzięki czemu wytwarzane z nich meble mają często atrakcyjny, designerski wygląd. Bardzo długo za najlepsze tworzywo sztuczne uważany był technorattan, jednak obecnie jego alternatywą może być np. polirattan.

Meble ogrodowe z aluminium lub stali nieco straciły na popularności. Stal jest niezwykle wytrzymała, przy tym ciężka i wykonane z niej meble nie należą do najwygodniejszych. Warto natomiast zwrócić uwagę na meble ogrodowe z aluminium, gdyż są nie tylko lekkie, wytrzymałe, ale też bardzo praktyczne i funkcjonalne. Świetnym przykładem są składane krzesła wykonane z aluminium, które świetnie nadają się nawet na niewielkich rozmiarów balkony.

Social profiles
Close