ogród

Przestrzeń wokół domu może stanowić jego ozdobę. Odpowiedni dobór elementów, takich jak kwiaty, czy meble ogrodowe tworzą przestrzeń estetyczną, ale również funkcjonalną. Osobom, którym zależy na utrzymaniu tej powierzchni żywą, wykorzystują system nawodnienia. Ważne są także regularne prace, jak koszenie trawy. Istotnym elementem wystroju jest także oświetlenie. Szczególnie w okresie ciepłym, gdy pojawia się możliwość spędzania wieczorów na zewnątrz, organizacji spotkań w przestrzeni ogrodowej, warto zatroszczyć się o rozwiązanie, które podkreśli walory ogrodu, ale też ułatwi poruszanie się po jego strefie po zmroku.

Oświetlenie ogrodowe – od czego zacząć?

Rozplanowanie oświetlenia wymaga pewnej roztropności. Jego istotą jest podkreślenie walorów ogrodu, jak również ułatwienie poruszania się w jego obrębie po zachodzie słońca. Zbyt duża ilość światła rozmyje jego wystrój, może również stanowić zbyt ostre oświetlenie. Podstawowym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie lamp wzdłuż ścieżki wiodącej od bramki do furtki. Drugim elementem powinno być oświetlenie podjazdu. W tym wypadku świetnie sprawdza się lampa z fotokomórką, która stanowi doskonałe rozwiązanie również jako oświetlenie parkingu. W przypadku ogrodu, jako przestrzeni zielonej, doskonale sprawdzą się lampy ogrodowe. Z uwagi, iż przebywają w przestrzeni otwartej, należy zwrócić na ich odporność na wilgoć oraz wodę. Bardzo efektowne jest także oświetlenie hotelowe, wykorzystywane w miejscach takich, jak fontanny. Jeśli w pobliżu domu znajduje się oczko wodne, również tam można wykorzystać ten sam system. Efekt jest na prawdę zaskakujący, wprowadza wręcz magiczny bajkowy klimat, a jednocześnie, poprzez rozproszenie światła w wodzie, miękko oświetla roślinność wokół okna.

Ogród a oświetlenie tarasu

Ze względów praktycznych tarasy usytuowane są w pobliżu ogrodów. Najczęściej poprzez drzwi z salonu można wejść na taras, a stamtąd bezpośrednio do ogrodu. Zapewnia to większe poczucie prywatności, jak też redukuje dźwięki z ulicy. Ponieważ tarasy, czy też werandy świetnie sprawdzają się jako letnie przestrzenie rekreacyjne, czy doskonałe miejsce do spotkań, zamontowanie tam odpowiedniego oświetlenia zwiększa użyteczność tego miejsca, może również stanowić częściowe oświetlenie salonu. Jest to przestrzeń często zadaszona, a przynajmniej częściowo, dlatego istnieje szerszy wybór lamp, natomiast samo zadaszenie można wykorzystać jako punkt mocowania lampy, co zwiększy jej zasięg i pozwoli na doświetlenie ogrodu.

Social profiles
Close